Demaskatorzy są wśród nas

DI, Onet
31-05-2011, 09:58

W Polsce nazwalibyśmy ich donosicielami. W Ameryce noszą dumne miano: sygnaliści. Ujawniają wykroczenia popełniane w swoim przedsiębiorstwie lub środowisku zawodowym. Pisze o nich portal Onet.pl.

Sherron Watkins, pracownica Enronu, amerykańskiego giganta z branży energetycznej, przesłała anonimowo, alarmującego maila do prezesa firmy Kennetha Laya. Wskazywała w nim, że w sprawozdaniu finansowym przedsiębiorstwa zawarte są nieprawidłowości .Treść tej wiadomości ujrzała światło dzienne kilka tygodni po tym, jak Enron ogłosił bankructwo. "Kreatywna księgowość" pozwoliła ukryć firmie wielomiliardowe straty.

Sherron Watkins, była pracownica Enronu
Zobacz więcej

Sherron Watkins, była pracownica Enronu

Na liście demaskatorów grubych afer znalazła się także Cynthia Cooper, która była zastępcą szefa w dziale audytu wewnętrznego w telekomunikacyjnym gigancie WorldCom. W 2002 r. wraz z zespołem odkryła, że księgowi firmy od lat zatajali straty, które w 2001 r. wynosiły już blisko 4 miliardy dolarów. Informacje te przyczyniły się do bankructwa WorldComu. Upadek wartej 107 mld dolarów korporacji, to najbardziej spektakularny przypadek tego typu afery w historii Stanów Zjednoczonych.

Na liście ważnych sygnalistów nie może zabraknąć polskiego akcentu, którym jest kasjerka, a później kierowniczka elbląskiego supermarketu Biedronka. Bożena Łopacka jako pierwsza zwróciła uwagę opinii publicznej na złe warunki pracy w sklepach tej sieci. W 2004 r. złożyła do sądu pozew przeciwko właścicielowi Biedronki - Jeronimo Martins Dystrybucja (JMD). Główne zarzuty formułowane przez Łopacką to: fałszowanie ewidencji pracy, nieopłacanie godzin nadliczbowych i konieczność przeładowywania ciężkich towarów. Po blisko 4 latach sąd nakazał JMD wypłacenie jej 26 tys. zł za godziny nadliczbowe, które przepracowała. Dziś Biedronka walczy o miano dobrego pracodawcy i firmy odpowiedzialnej społecznie.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, Onet

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Demaskatorzy są wśród nas