Depopulacja zachwieje polskim rynkiem pracy

opublikowano: 01-08-2017, 22:00

W kraju ubywa osób aktywnych zawodowo. Ratunkiem dla gospodarki mogą okazać się imigranci ze Wschodu.

Aktualne prognozy demograficzne dla Polski są niekorzystne. Według danych ONZ, do 2050 r. liczba ludności w naszym kraju ma zmniejszyć się o 14 proc. Na rynku pracy zabraknie ok. 10,6 mln osób w wieku 18-44 lat, aby można było utrzymać obecną relację ich liczby do liczby osób w wieku poprodukcyjnym — wynika z raportu „Kierunki 2017. Negatywne szoki gospodarcze. Stress–testy polskiej gospodarki w 2017 roku”, przygotowanego przez DNB Bank Polska i Deloitte.

Wśród krajów analizowanych w badaniu wyższy wskaźnik depopulacji ma tylko Ukraina (22 proc.), ponadto będzie ona również postępować w Chinach (2 proc.), Hiszpanii (3 proc.), we Włoszech (5 proc.), Niemczech (8 proc.) i w Rosji (10 proc.). Zdaniem autorów raportu, jednym ze sposobów na uzupełnienie niedoboru kadr może okazać się umiejętnie prowadzona polityka imigracyjna. Zakładając wzrost liczby przyjezdnych pracowników średnio o 50 proc. rocznie (jak w latach 2013-15), do 2050 r. można byłoby liczyć na napływ ok. 4,5 mln imigrantów ze Wschodu. Legalne zatrudnienie pozwoliłoby im nie tylko na szybszą asymilację w Polsce. Byłoby ono korzystne również dla kondycji finansów publicznych, które zostałyby zasilone dodatkowymi wpływami z podatkówi składek na ubezpieczenie społeczne. Już w ubiegłym roku eksperci zwracali uwagę na pogłębiający się deficyt siły roboczej. Z badań prowadzonych wśród polskich przedsiębiorców wynika, że barierą rozwoju firm staje się nie brak kapitału, ale właśnie niedobór odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Obecnie, kiedy europejskie regulacje umożliwiają obywatelom Ukrainy większą mobilność na terenie Unii Europejskiej, przemyślana i długofalowa polityka migracyjna może pomóc minimalizować problemy demograficzne bez ponoszenia kosztów asymilacji imigrantów ekonomicznych. Jednocześnie, wzmocniony i ustabilizowany rynek pracy pomoże utrzymać polską gospodarkę na trwałej ścieżce wzrostu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu