Depozyty bez podatku znikają

Jacek Iskra
17-01-2012, 00:00

To już ostatnie chwile, by uniknąć dzielenia się zyskami z lokat z fiskusem

Po wprowadzonych w ubiegłym roku zmianach w ordynacji podatkowej, co do zasad zaokrąglania wyliczeń podatku od zysków kapitałowych, z końcem marca zniknie możliwość omijania 19-procentowej daniny naliczanej od przychodów odsetkowych z lokat bankowych. W praktyce nieopłacalne staną się więc tak popularne w ubiegłym roku lokaty z dzienną kapitalizacją, które wykorzystywały lukę w prawie i umożliwiały klientom ucieczkę przed tzw. podatkiem Belki.

— Przybywa instytucji, które rezygnują z depozytów kończących się po pierwszym kwartale tego roku. Nowe przepisy prawne dotyczyć będą wszystkich lokat, również tych zawartych przed wejściem zmian w życie — zauważa Michał Sadrak, analityk firmy Open Finance.

Sposoby na wyższy zysk

Nie oznacza to jednak, że banki całkowicie wycofały się z produktów, które możliwość ucieczki przed podatkiem jeszcze zapewniają. Oferują obecnie dwa sposoby uniknięcia podatku nawet już po wejściu w życie nowych regulacji prawnych.

— Pierwszy sposób pozwala nie płacić podatku maksymalnie przez 12 miesięcy od dnia założenia lokaty. Jest to możliwe, ponieważ większość banków oferujących tego typu lokaty wypłaci wszystkie odsetki już w pierwszych trzech miesiącach trwania. Wtedy będą jeszcze obowiązywały stare przepisy — mówi Jarosław Sadowski, analityk firmy Expander.pl. Zasada jest prosta: odsetki lokaty skumulowane są w okresie obowiązywania jeszcze starych przepisów podatkowych. Później oprocentowanie wynosi tylko 0,1 proc. Dzięki dziennej kapitalizacji i obowiązującemu jeszcze do kwietni mechanizmowi zaokrąglenia podatek nie jest naliczany. W tak skonstruowanej Lokacie Tax Free w Idea Banku zakładanej na 4 miesiące zysk z depozytu jest stały i wynosi 6,1 proc. w skali roku, bez względu na moment jej otwarcia (oczywiście musi nastąpić to jeszcze przed końcem tego kwartału).

— Pozwalamy maksymalizować dochód z lokaty i dajemy jeszcze możliwość wyboru dogodnego okresu oszczędzania — mówi Michał Knitter, dyrektor departamentu produktów bankowych w Idea Banku.

Oszczędzający w ten sposób po zakończeniu lokaty nie będą mogli już jej odnowić na dotychczasowych warunkach. Problemem tego rodzaju ofert jest także bardzo niska maksymalna kwota depozytu. Dla przykładu w Getin Online czy Idea Banku wynosi ona zaledwie 1,5 tys zł. Aby ulokować 10 tys. zł, należy więc otworzyć aż 7 takich lokat. Innym sposobem ucieczki przed podatkiem są lokaty z gwarancją wysokości odsetek.

— Bank gwarantuje podwyższenie oprocentowania, w momencie gdy przestanie on chronić przed podatkiem Belki. Podwyżka będzie tak wysoka, by dokładnie pokryć straty klienta wynikające z naliczonego podatku — tłumaczy Jarosław Sadowski. Na takie rozwiązanie zdecydowały się m.in. wspomniany już Idea Bank i Kredyt Bank.

Polisy i nowe stawki

— Jest też trzeci sposób, by uchronić swoje oszczędności przed podatkiem Belki. Są nim lokaty w postaci polis ubezpieczeniowych, czyli tzw. polisolokaty — mówi Jarosław Sadowski. Polisolokaty, które już na polskim rynku znane są od blisko 5 lat, są bardziej produktami ubezpieczeniowymi i z rzeczywistymi depozytami nie mają wiele wspólnego.

Ostatnim sposobem, może nie tyle pozwalającym uciec przed podatkiem Belki, ale na uatrakcyjnienie oferty depozytowej, jest… po prostu podniesienie oprocentowania lokat.

— Wyższych odsetek na zwykłych depozytach można oczekiwać głównie od instytucji, które dotychczas chętnie przyjmowały lokaty z kapitalizacją dzienną. Banki te będą musiały zadbać, by począwszy od drugiego kwartału tego roku klienci nie zaczęli przenosić zaskórniaków do konkurencji — mówi Michał Sadrak. Na takie rozwiązanie już zdecydował się Meritum Bank, który oferuje 3-miesięczną lokatę oprocentowaną w skali roku na 8,5 proc.

— Decydując się na pakiet Pierwsza Lokata plus Konto Zarabiające, klient otrzymuje jeden z najwyżej oprocentowanych na rynku depozytów. Oszczędza także na paliwie, płacąc kartą wydaną do konta — mówi Piotr Stankiewicz, dyrektor Meritum Banku.

Niestety, oprócz konieczności założenia konta (na szczęście darmowego), dodatkowym mankamentem oferty Meritum jest fakt, że można założyć tylko jedną lokatę, a tak atrakcyjne oprocentowanie obowiązuje jedynie do kwoty 5 tys. zł. Później spada ono do 7 proc., a dla lokaty powyżej 10 tys. zł — do zaledwie 5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Iskra

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Depozyty bez podatku znikają