Depozyty w SNB nieznacznie wzrosły

opublikowano: 06-07-2015, 12:35

Depozyty w Narodowym Bankiem Szwajcarii (SNB) zwiększyły się w zeszłym tygodniu o 0,3 proc. po tym jak bank centralny przyznał się do hamowania aprecjacji franka wobec euro, donosi Bloomberg.

Prezes SNB Thomas Jordan przed kilkoma dniami potwierdził, że instytucja weszła na rynek w celu "stabilizacji" szwajcarskiej waluty rosnącej ponownie w siłę po ogłoszeniu przez greckiego premiera Alexisa Tsiprasa terminu niedzielnego referendum.

Po raz pierwszy w tym roku szwajcarski decydent przyznał się otwarcie do tego typu interwencji.

Dane SNB opublikowane w poniedziałek wskazują, że wartość depozytów wzrosła do 457,9 mld franków  w tygodniu zakończonym 3 lipca. Z kolei wartość depozytów banków krajowych zmniejszyła się nieznacznie do 391,1 mld franków.

Zdaniem analityków, bank centralny w obronie franka zrobił więcej niż się przyznaje. 

SNB ma szeroki wybór metod interwencyjnych. Spory udział w osłabieniu franka miały już same komentarze Jordana – ocenia Ursin Kubli, analityk Bank J Safra Sarasin z Zurychu.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane