„Der Spiegel”: Mercedes na celowniku ofiar apartheidu

ŁO, spiegel.de
12-06-2010, 17:20

Firmę oskarżają ofiary prześladowań rasowych w RPA. Mundial na nowo odkrywa przeszłość.

Protesty czarnej ludności w czasach apartheidu
Zobacz więcej

Protesty czarnej ludności w czasach apartheidu

Niemiecki tygodnik "Der Spiegel" przy okazji mundialu w RPA przypomina o sprawie sądowej wytoczonej motoryzacyjnemu koncernowi Daimler, producentowi samochodów marki Mercedes.

Koncern Daimler dostarczył w tym roku organizatorom mundialu 460 luksusowych busów do obsługi imprezy. Przedstawiciele organizacji Khulumani, skupiającej ofiary apartheidu twierdzą, że producent powinien odpowiedzieć za to, że w czasach segregacji rasowej zaopatrywał w auta reżim w RPA.

Daimler dostarczał wtedy rządowi RPA pojazdy zwane Unimogami, które tamtejsza policja opancerzała i używała do prześladowania czarnej ludności. Krytycy z Khulumani uważają, że koncern jest pośrednio odpowiedzialny za śmierć i torturowanie ludności w tym czasie.

Pozew złożono w USA w 2002 roku, a sprawę prowadzi legendarny adwokat Michael Hausfeld, który wcześniej reprezentował ofiary holocaustu w sprawie przeciwko bankom szwajcarskim i oskarżał giganta olejowego Texaco o dyskryminację pracowników. Hausfeld to jeden z największych ekspertów w tego rodzaju rozprawach.

Pozwano nie tylko Daimlera, na liście są jeszcze m.in.: Deutsche Bank, Commerzbank, Dresdner Bank, Barclays Bank, Ford, General Motors, Fujitsu, IBM i Rheinmetall. W sumie od pozwanych firm początkowo oczekiwano 333 mld EUR, szybko jednak okazało się, że takie pieniądze są nie do zdobycia.

Oskarżyciele uważają, że nie chodzi tylko o pieniądze, ale także o przypomnienie odpowiedzialności korporacyjnej. Pozew opiera się na tezie, że nie każde działanie zgodne z prawem, jest również uzasadnione moralnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ŁO, spiegel.de

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

/ „Der Spiegel”: Mercedes na celowniku ofiar apartheidu