Design nie tylko dla bogatych

DCZ
02-02-2011, 00:00

Wzornictwo za 4 złote. 1 Euro Design — to teza wystawy, która ma dowieść, że dobrze zaprojektowane rzeczy nie muszą być drogie.

Wzornictwo za 4 złote. 1 Euro Design — to teza wystawy, która ma dowieść, że dobrze zaprojektowane rzeczy nie muszą być drogie.

Instytut Wzornictwa Przemysłowego (IWP), który zorganizował wystawę nie tylko postawił tezę, ale również przedstawił na nią 63 dowody. Chce obalić mit, że wzornictwo musi być drogie i udowodnić, że nie tylko krótkie serie produkcyjne i manufaktury, ale również rynek masowy oferuje dobrze zaprojektowane i wysokiej jakości produkty, dostępne na wyciagnięcie ręki.

Na ekspozycji znajdziemy m.in. pędzel do golenia, tablet Bamboo Pen, rower miejski, otwieracz do wina czy gazetnik. Drewniany z naturalnym włosiem pędzel jest świetnym przykładem ponadczasowego wzornictwa, na które każdy może sobie pozwolić (2,92 zł). Tablet Bamboo Pen zaprojektowano z myślą o osobach zarówno prawo-, jak i leworęcznych. Miejski rower Kross Jantar S 2010 prostym kształtem przypomina klasyczne holenderskie rowery, a kosztuje 648 zł. Otwieracz do wina Play jest bardziej przystępną (59,90 zł) wersją klasycznego korkociągu Anna G, zaprojektowanego przez Aleksandro Mendiniego dla firmy Alessi.

— Dobry design może również wpływać na podniesienie lub obniżenie ceny produktu. W jaki sposób? To już decyzja producenta albo dystrybutora: czy chce sprzedawać dużo i tanio, czy mało i drogo. Czy jego towary będą miały taką wartość, że klient dobrowolnie zechce zapłacić więcej, czy celem jest wyróżnienie taniego produktu wśród innych, jeśli mówimy o segmencie, w którym decyduje cena — zauważa Beata Bochińska, prezes IWP.

O wybór przedmiotów na wystawę IWP poprosił osoby, które zawodowo zajmują się wzornictwem, ale reprezentują różne branże.

Wystawa jest częścią projektu "Poprawa konkurencyjności przedsiębiorstw poprzez wzornictwo (innowacja procesowa i produktowa") —"Zaprojektuj Swój Zysk", dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Regionalnego w ramach programu operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Technologie / Design nie tylko dla bogatych