Deutsche Bank: Metale przemysłowe z szansami na zwyżki

Notowania metali przemysłowych na giełdach towarowych będą umacniały się do końca roku, jednak pod presją mogą znaleźć się ceny ropy naftowej i złota, przewiduje Deutsche Bank.

We wrześniowym raporcie niemiecki bank zapowiedział w perspektywie końca roku zwyżki notowań ołowiu, niklu, cyny i cynku, w których pomóc ma zwiększone zapotrzebowanie Chin, największego konsumenta metali przemysłowych na świecie. Spośród metali większych zmian odnotować nie powinny natomiast ceny miedzi. Oprócz tego bank spodziewa się nieznacznych zwyżek cen ropy WTI oraz złota. W trzecim kwartale złożony z 24 surowców indeks S&P GSCI zyskał 4,2 proc., głównie dzięki poprawie danych makroekonomicznych z Chin. Mimo to wciąż pozostaje w tyle za większością indeksów rynków akcji.

- Surowce cały czas tkwią na dnie tabeli klas aktywów. Do końca roku oczekujemy wygasania fali zwyżek notowań metali szlachetnych i surowców energetycznych. Odbić powinny się natomiast ceny metali przemysłowych – prognozuje w raporcie analityk Deutsche Banku Michael Lewis.

W tym miesiącu 12 – miesięczne prognozy dla notowań surowców obniżył Goldman Sachs. Amerykański bank inwestycyjny wskazał na spadkowy potencjał tkwiący w notowaniach metali szlachetnych, płodów rolnych oraz surowców energetycznych. Tymczasem, choć Rezerwa Federalna powstrzymała się na wrześniowym posiedzeniu przed zmniejszeniem skali skupu aktywów, inwestorzy spodziewają się, że do takiego posunięcia dojdzie w grudniu.

- Zmniejszenie programów stymulacyjnych wywrze w naszej opinii spadkową presję na notowania metali szlachetnych. Spodziewamy się jednak, że ożywienie w aktywności gospodarczej w Chinach pomoże w krótkim terminie wydźwignąć notowania metali bazowych – napisali w raporcie specjaliści Deutsche Banku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Deutsche Bank: Metale przemysłowe z szansami na zwyżki