Develia czyści portfel z budynków komercyjnych

opublikowano: 26-01-2023, 16:21
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Za kompleks biurowy Wola Retro spółka ma otrzymać ponad 300 mln zł, które przeznaczy na inwestycje w segmencie mieszkaniowym.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Dlaczego Develia pozbywa się swoich biurowców
  • Na co przeznaczy kapitał ze sprzedaży Woli Retro
  • Jak kondycję spółki oceniają analitycy

Giełdowa Develia kontynuuje wyprzedaż nieruchomości biurowych i mieszanych. W marcu 2022 r. spółka zbyła wielofunkcyjny wieżowiec Sky Tower we Wrocławiu, za 84,3 mln EUR.

Teraz deweloper poinformował o podpisaniu przedwstępnej umowy sprzedaży kompleksu Wola Retro w stolicy. Tworzą go trzy budynki o łącznej powierzchni 25,9 tys. m kw., z których 86 proc. jest już wynajęte.

Kupującym jest spółka, należąca do funduszu inwestycyjnego zarządzanego przez Adventum Group. Cenę ustalono na 69,8 mln EUR, czyli prawie 330 mln zł. Transakcja ma zostać zamknięta do końca kwietnia 2023 r.

Kapitał pozyskany ze sprzedaży kompleksu deweloper przeznaczy częściowo na spłatę kredytu, a częściowo na dalszy rozwój w sektorach mieszkaniowym i PRS, które – w opinii zarządu spółki - oferują większe zwroty z inwestycji.

- Obecnie prowadzimy także zaawansowane negocjacje w sprawie sprzedaży Arkad Wrocławskich – informuje Andrzej Oślizło, prezes Develii.

Biuro z historią
Biuro z historią
Wolę Retro tworzą dwa nowe budynki i jeden zrewitalizowany, z 1939 r. Kiedyś mieściła się w nim Centrala Zaopatrywania Instytucji Ubezpieczeń Społecznych.

Jak tłumaczą analitycy DM Navigator, Develia systematycznie odblokowuje kapitał, który następnie w części reinwestuje w segment mieszkaniowy, a w części wypłaca jako dywidendę. Tak było w minionym roku, kiedy to sprzedaż biurowca Sky Tower oraz zysk netto za 2021 r. pozwoliły deweloperowi na wypłatę dywidendy w wysokości 201,4 mln zł (0,45 zł/akcję).

Analitycy DM Navigator określają sytuację spółki jako dobrą. Jak podają, na koniec III kw. 2022 r. dług netto dewelopera wynosił 445,7 mln zł wobec 462,8 kwartał wcześniej i 497,2 mln zł przed rokiem. Pod koniec listopada Develia rozpoczęła swoją pierwszą publiczną ofertę obligacji adresowaną do inwestorów indywidualnych. Deweloper pozyskał 15,4 mln zł z planowanych 20 mln zł.

Z danych firmy Avison Young wynika, że w 2022 r. wartość inwestycji w sektorze biurowym w Polsce wyniosła 2,1 mld EUR.

Spośród 28 transakcji aż 19 dotyczyło rynków regionalnych, jednak to w stolicy doszło do najbardziej spektakularnych akwizycji. Sprzedaż The Warsaw Hub i Generation Park Y odpowiadały za 41 proc. całkowitej wartości transakcji w tym sektorze.

– Spodziewamy się, że na najbardziej płynnych rynkach, w tym w Warszawie, najlepsze, atrakcyjnie położone obiekty będą nadal interesujące dla inwestorów, chociaż stopy kapitalizacji mogą ulec dekompresji – przyznaje Marcin Purgal, ekspert Avison Young.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane