Developres wierzy w potencjał Rzeszowa

Deweloperska spółka ma 10 mln na nowe inwestycje. Stawia na projekty mieszkaniowe i nowoczesne obiekty komercyjne.

Jeden z największych deweloperów na rynku rzeszowskim, Developres, znany jest głównie jako sponsor kobiecej drużyny siatkarskiej. Spółka pozyskała właśnie dodatkowy kapitał na rozwój. Wyemitowała obligacje o wartości 35 mln zł, z terminem wykupu w 2019 r. Organizatorem emisji i oferującym był Dom Maklerski Navigator.

— Pozyskana kwota 25 mln zł przeznaczona zostanie na przedterminowy wykup obligacji serii B, a pozostałe 10 mln zł — na finansowanie nowych projektów deweloperskich — powiedział Rafał Mardoń, członek zarządu Developresu.

Dług netto spółki spadł na koniec 2016 r. do 49 mln zł, co przełożyło się na spadek wskaźnika dług netto/kapitał własny z wartości 1,00 w 2015 r. do 0,78 w 2016 r. Deweloper skupi się na rozwoju projektów mieszkaniowych, choć zaczął realizować też inwestycje komercyjne. Przełomem dla spółki i dla całego Rzeszowa był uruchomiony pod koniec 2015 r. projekt Rzeszów i Warszawa to jedyne w Polsce miasta, w których w długim terminie prognozowany jest dodatni napływ ludności. Uważamy, że jest jeszcze pole do dalszego wzrostu na rynku rzeszowskim.

Ryszard Walas, Developres

SkyRes Warszawska, pierwszy tak duży i nowoczesny biurowiec w Rzeszowie i pierwsza inwestycja biurowa dewelopera. Spółka przymierza się też do realizacji kolejnej ważnej inwestycji — nowoczesnego budynku hotelowo-handlowo-usługowo-mieszkaniowego w centrum Rzeszowa, na pl. Garncarskim. Rozpocznie ją, gdy zakończy komercjalizację SkyRes, co powinno się wydarzyć pod koniec roku.

— Poza tą inwestycją spółka zamierza skupić się na dotychczas prowadzonej działalności deweloperskiej — mówi Ryszard Walas, prezes Developresu. Spółka sprzedała 611 mieszkań w 2016 r., co oznacza wzrost o 75 proc. rok do roku. Przychody wyniosły 107,2 mln zł przy EBITDA na poziomie 17,2 mln zł. Spadła rentowność — władze dewelopera tłumaczą to sprzedażą mniej marżowych produktów przez większość roku i wzrostem kosztów ekip budowlanych. Prognoz nie podają.

— Rzeszów i Warszawa to jedyne w Polsce miasta, w których w długim terminie prognozowany jest dodatni napływ ludności. Uważamy, że jest jeszcze pole do dalszego wzrostu na rynku rzeszowskim — mówi Ryszard Walas. Ulokowany na południowo-wschodnim krańcu Polski Rzeszów przyciąga coraz więcej firm. W biurowcu SkyRes ulokowały się już PwC i Deloitte.

— Developres ożywił rzeszowski rynek nieruchomości komercyjnych inwestycją SkyRes Warszawska, pierwszym budynkiem wysokiej jakości. Spodziewam się, że w jego ślady pójdą kolejni deweloperzy, choć będą to rodzime podmioty, ponieważ Rzeszów wciąż jest za mały i za mało rozpoznawalny dla firm z międzynarodowym kapitałem. Promocji Rzeszowa pomaga zwiększona aktywność centrum wspierania inwestycji regionu, która przyciąga najemców ukraińskich czy firmy z sektora usług dla biznesu — mówi Joanna Mroczek, szefowa działu badań CBRE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu