Deweloper zawiódł fundusze Opery

EG
opublikowano: 24-02-2012, 00:00

Spółka zależna Hirny BD poślizgnęła się i nie wykupiła obligacji. Dlaczego? Deweloper nie chce tłumaczyć.

W portfelach dwóch funduszy zamkniętych — Opera Terra FIZ oraz Opera Za 3 Grosze FIZ — w czwartym kwartale znalazły się warte 10 mln zł obligacje spółki zależnej Hirny BD, których termin wykupu przypadał na 30 listopada 2011 r. Papiery nie zostały wykupione.

— Były zabezpieczone i w związku z niewykupieniem przez nas obligacji Opera przejęła zabezpieczenia — mówi Piotr Hirny, prezes dewelopera. Zabezpieczeniem były nieruchomości spółki, a także prywatny majątek jej właścicieli, które mają w pełni pokryć wierzytelność. Dlatego wycena przeterminowanych obligacji na koniec roku była o 3 proc. wyższa niż na koniec trzeciego kwartału. Stanowią one dziś prawie 15 proc. aktywów Opery FIZ i 4,7 proc. Opery Za 3 Grosze FIZ. Roczna stopa oprocentowania papierów była rekordowo wysoka — 20 proc. Spółka Hirny BD powstała w 2004 r. Cztery lata później zapowiedziała debiut na GPW, skąd chciała zdobyć 120 mln zł na nowe inwestycje. Plany zniweczył kryzys. Mimo to firma sprzedała w 2008 r. rekordowe 226 mieszkań. Budowała w Warszawie, Łodzi, Szczecinie, Józefowie i Pruszkowie. W 2010 r. planowała rozpocząć 1 tys. mieszkań. Jaka jest dziś jej sytuacja? — Nie jestem zainteresowany rozmową na ten temat — ucina Piotr Hirny.

Fora internetowe mieszkańców osiedli zbudowanych przez Hirny BD pełne są wpisów klientów, oskarżających dewelopera o błędy, opóźnienia, złe wykonanie, a także stosowanie niedozwolonych zapisów w umowach. Za to ostatnie zresztą ukarał ją Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Kilka lat temu fundusze sparzyły się na obligacjach spółki odzieżowej Reporter, wartych 50 mln zł. Reporter ich nie wykupił w terminie. Przeczuwając taki scenariusz, część funduszy odpisywała straty. Nie zrobił tego Skarbiec TFI i jednego dnia stracił 4 proc. Problem z wykupem obligacji mają też prywatni obligatariusze firmy Anti. Pierwotny termin wykupu papierów wartych 2,8 mln zł przypadał w czerwcu. Spółka z problemami spłaca je do dziś.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: EG

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu