Deweloperzy i samorządy inwestują w zabytkowe domy

Monika Szpoton
opublikowano: 29-09-2009, 00:00

Coraz większego znaczenia nabierają przeznaczone do remontu nieruchomości w centrach miast.

Coraz większego znaczenia nabierają przeznaczone do remontu nieruchomości w centrach miast.

Po rewitalizacji stare rudery mogą zamienić się w komfortowe apartamentowce lub przynajmniej przyczynić się do zmniejszenia głodu mieszkań komunlanych.

Odnawiają miasta…

Władze miast działają systemowo. Przykładem jest Poznań, który stworzył specjalny program rewitalizacji kamienic.

— Urząd miasta zdecydował się na renowację kamienic przy ulicach Gołębiej 3 i Wielkiej 11 ze względu lokalizacje, walory architektoniczne oraz to, że w 100 proc. należą do miasta — mówi Magdalena Gościńska, rzecznik prasowy zarządu komunalnych zasobów w Poznaniu.

Kamienica przy Gołębiej 3 została gruntownie wyremontowana w latach 2007-2008. Znajdują się w niej mieszkania o powierzchni od 28 do 84 mkw. Miasto zamierza je sprzedać po około 9 tys. zł za mkw. na przetargu, który odbędzie się 26 października 2009 r.

…odnawia i biznes

Stare kamienice modernizują również deweloperzy.

We Wrocławiu spółka deweloperska Griffin Real Estate wyremontowała kamienicę Rynek 50, w północnej części Starego Miasta. Pochodzący z początku dwudziestego wieku obiekt po modernizacji ma do zaoferowania 11 apartamentów o powierzchni od 78 do 161 mkw. Ceny są niebagatelne — od 23,5 do 30 tys. zł za mkw.

Zdaniem Martyny Moś z firmy Griffin Real Estate, ceny mieszkań są wysokie dlatego, że wliczono w nie m.in. koszt wyposażenia kuchni i łazienek oraz automatycznie sterowanego systemu klimatyzacyjnego i innych elementów komfortowego wykończenia. Inwestor przewidział też usługi concierge.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

W odległości około 32 km od Wrocławia spółka PD Deweloper także wyremontowała stary budynek mieszkalny. Kamienica Amelia, bo o niej mowa, znajduje się przy ulicy Kolejowej w Brzegu Dolnym.

W budynku z roku 1890 r. znajduje się 6 apartamentów. Do użytku zostaną oddane w III kwartale 2010 r. Ich cena za 1 mkw. — 4,5 tys. zł. Nabywcy mogą skorzystać z rządowego programu "Rodzina na swoim".

— Mimo że rewitalizacja wymaga dużych nakładów finansowych to jednak przynosi efekty. Na cenę mieszkań w takich obiektach ma wpływ ich lokalizacja, architektura, a także stan techniczny — mówi Mariusz Feliński, dyrektor ds. strategii i analiz w firmie Partnerzy Nieruchomości.

Na rewitalizację kamienic decydują się również deweloperzy w stolicy.

Hiszpańska spółka Restaura, specjalizująca się w takich inwestycjach, oferuje mieszkania przy ulicy Pięknej w Warszawie.

W budynku wybudowanym w 1876 r. powstaje 31 apartamentów o powierzchni od 46 do 129 mkw. Ich ceny wahają się w granicach od 13 do 20 tys. zł za mkw. Dotychczas sprzedano 30 proc. lokali.

Ceny mieszkań w odrestaurowanych nieruchomościach są zróżnicowane.

Piotr Fijołek, dyrektor departamentu sprzedaży Griffin Real Estate twierdzi, że w takich miastach jak Kraków, Poznań, Wrocław czy Warszawa normą jest od 20 do 30 tys. zł za mkw. Jednak Jerzy Krupa prezes agencji nieruchomości Krupa, zwraca uwagę, że mieszkanie w odrestaurowanej kamienicy można kupić już za 8 do 16 tys. za mkw. Wszystko zależy od lokalizacji i stanu kamiennicy.

Monika Szpoton

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Monika Szpoton

Polecane