Deweloperzy nie nadążają budować

opublikowano: 18-01-2018, 22:00

W 2017 r. w sześciu największych polskich miastach sprzedano rekordowe 72,7 tys. nowych mieszkań, wobec 62 tys. przed rokiem — wynika z najnowszego raportu firmy Reas.

 W tym samym czasie do sprzedaży wprowadzono 67,3 tys. lokali, tymczasem rok wcześniej było to 65 tys. Po raz pierwszy od 2013 r. podaż nie była w stanie sprostać popytowi, w wyniku czego znacznie zmniejszyła się liczba mieszkań w ofercie deweloperów. Na koniec 2017 r. w sprzedaży było tylko 48,2 tys. lokali. Zdaniem ekspertów Reasa, koniunkturze na rynku mieszkaniowym służy wzrost PKB, niskie bezrobocie, umiarkowana inflacja, a także poprawa sytuacji budżetu państwa. Szybko rosną także wynagrodzenia, a dochody wielu Polaków wpiera dodatkowo program Rodzina 500+. W porównaniu z 2016 r. wzrosła też liczba i wartość udzielonych kredytów hipotecznych. Ponadto popyt na mieszkania napędzany był programem Mieszkanie dla Młodych.

Zobacz więcej

Fot. Marek Wiśniewski

52,7 tys. Tyle mieszkań deweloperskich było w sprzedaży na koniec 2016 r. Rok później już o 4,5 tys. mniej.

15 proc. O tyle w 2017 r. wzrosły ceny ofertowe mieszkań w Trójmieście — najwięcej w Polsce…

28,5 tys. …tyle sprzedało się w minionym roku w Warszawie, która była krajowym numerem 1…

16,5 tys. … a tyle nowych lokali wprowadzono do sprzedaży w IV kwartale.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Deweloperzy nie nadążają budować