Deweloperzy przyspieszyli żeby zdążyć przed ustawą

Bernard Waszczyk, Open Finance
18-05-2012, 19:55

Tak jak można było tego oczekiwać, w kwietniu wzrosła liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto oraz tych, na realizację których wydano pozwolenia.

Zgodnie z najnowszymi danym Głównego Urzędu Statystycznego, w ostatnich 12 miesiącach łącznie rozpoczęto budowę 166,1 tys. lokali mieszkalnych. Oznacza to roczną dynamikę przyrostu ich liczby na poziomie równo 5 proc. Głównym motorem były firmy deweloperskie, które spieszyły się, aby zdążyć wprowadzić do sprzedaży jak najwięcej mieszkań jeszcze przed wejściem w życie nowej ustawy o ochronie praw nabywcy, co miało miejsce pod sam koniec kwietnia. W ich przypadku dynamika wzrostu wyniosła 12,7 proc., a liczba rozpoczętych mieszkań przekroczyła 70,8 tys.

Także uzyskanie pozwolenia na budowę jest wystarczająca przesłanką do rozpoczęcia sprzedaży przez deweloperów. Dlatego również tu w kwietniu można było zaobserwować wyraźny wzrost liczby mieszkań, na realizacje których wydano pozwolenia. W skali 12 miesięcy ich liczbą sięgnęła 188,8 tys., co oznacza wzrost w porównaniu z analogicznych wcześniejszym okresem o 7,2 proc. Podobnie jak w przypadku mieszkań, których budowę rozpoczęto, tu również główną i w zasadzie jedyną siłą napędową byli deweloperzy. Tylko w tej grupie zanotowaliśmy bowiem dodatnią roczną dynamikę zmiany, która wyniosła 25,9 proc. W ostatnim roku deweloperzy wystarali się o 88,7 tys. pozwoleń

Cały czas rośnie też liczba mieszkań oddawanych do użytkowania – w ciągu ostatnich 12 miesięcy wyniosła 140,6 tys., o 9,9 proc. więcej niż rok wcześniej. Tu również największą dynamiką wzrostu mogą pochwalić się deweloperzy, i to zarówno w ujęciu procentowym (17,3 proc.), jak i ilościowym (8180 mieszkań).

Komentarz i prognoza

Za kwietniowy wyraźny wzrost liczby oddawanych lokali oraz uzyskiwanych pozwoleń w segmencie mieszkań przeznaczonych na sprzedaż odpowiada najprawdopodobniej ustawa o ochronie praw nabywcy. Dla deweloperów jest ona restrykcyjna, a spod jej obowiązywania, wyłączone mają być wszystkie te mieszkania, które wprowadzono do sprzedaży przed 28 kwietnia br. Nic więc dziwnego, że firmom deweloperskim zależało na tym, aby z jak największą liczbą inwestycji wyrobić się przed tym terminem. W konsekwencji już w danych dotyczących maja powinniśmy zaobserwować znaczne wyhamowanie tempa przyrostu liczby rozpoczynanych budów i wydawanych pozwoleń.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bernard Waszczyk, Open Finance

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Deweloperzy przyspieszyli żeby zdążyć przed ustawą