Deweloperzy sprzedają więcej mieszkań

Katarzyna Sadowska
opublikowano: 26-08-2009, 00:00

Dom Development widzi oznaki ożywienia, ale mniej zarabia. Marvipol ma natomiast więcej zysków z deweloperki.

Dom Development widzi oznaki ożywienia, ale mniej zarabia. Marvipol ma natomiast więcej zysków z deweloperki.

Dom Development z ostrożnym optymizmem podchodzi do tego, co dzieje się na rynku mieszkaniowym.

— Z najgorszą sytuacją mieliśmy do czynienia w IV kwartale 2008 r. W I i II kwartale sytuacja zaczęła się uspokajać i widzimy już pewne ożywienie. W naszej opinii powoli rysuje się koniec kryzysu — mówi Jarosław Szanajca, prezes Dom Development.

Zaznacza przy tym, że obserwowane w ostatnich dwóch kwartałach ożywienie na rynku odbywa się właściwie bez aktywnego udziału banków.

— Polityka banków nie zmieniła się w zasadzie, zarówno jeśli chodzi o finansowanie klientów indywidualnych, jak i samych deweloperów — przyznaje Jarosław Szanajca.

Powoli do przodu

M.in. z tego powodu nie spodziewa się, by odbicie na rynku mieszkaniowym było gwałtowne. Deweloperzy — jego zdaniem — wciąż będą mieli problemy z uzyskaniem kredytów na inwestycje, a klienci, przyzwyczajeni już do kupowania gotowych mieszkań, nie będą skorzy do nabywania przysłowiowej "dziury w ziemi". Dlatego spółka będzie gotowa na to, że mieszkania na początkowym etapie inwestycji będą oferowane w niższych cenach.

— Na tej zasadzie działaliśmy też dotychczas. Myślę, że różnice w cenach mieszkań na początku i na końcu realizacji danej inwestycji mogą wynosić około 15 proc. — informuje Jarosław Szanajca.

Stopniowe ożywienie na rynku mieszkaniowym widać po poziomach sprzedaży Dom Development. Spółka w IV kwartale 2008 r. znalazła nabywców jedynie na 92 mieszkania (netto, czyli uwzględniając rezygnacje). W I kwartale 2009 r. było to 106 lokali, a w II — 156. Tu Dom Development miał jednak do czynienia z dużym poziomem rezygnacji — klient wycofał się z pakietowej transakcji na 43 lokale. Jarosław Szanajca uspokaja jednak, że nie będzie to regułą.

Natomiast wyniki finansowe Dom Development nie będą w najbliższym czasie odzwierciedlały powrotu rynkowego optymizmu. Półrocze spółka zakończyła zyskiem netto na poziomie 64,2 mln zł przy 382,6 mln zł przychodów. To odpowiednio o 52 i 23 proc. mniej, niż miała rok wcześniej.

— W II półroczu będziemy mieli do oddania 630 mieszkań, ale przeważać będzie tańszy segment popularny, co nie pozostanie bez wpływu na wyniki — przyznaje Janusz Zalewski, wiceprezes Dom Development.

Na pniu

Budowę niewielkiego projektu mieszkaniowego rozpoczął natomiast Marvipol. Informował, że większość lokali sprzedało się tam już na etapie "dziury w ziemi". W tym roku na wyniki spółki pracuje więcej projektów mieszkaniowych (Marvipol sprzedaje też luksusowe samochody i jest operatorem myjni), co widać na pierwszy rzut oka. Marvipol miał w I półroczu 170,2 mln zł przychodów i 8,9 mln zł zysku netto. To o 61 proc. więcej na poziomie sprzedaży i ponad 3,5-krotnie więcej na poziomie zysku netto niż rok temu.

Katarzyna Sadowska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Sadowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu