Deweloperzy walczą o prawo do informacji publicznej

  • Marta Sieliwierstow
opublikowano: 02-11-2015, 14:16

PZFD pozwał wojewodę małopolskiego, który nie udostępnił danych statystycznych dotyczących miejscowych planów zagospodarowanie przestrzennego.

Po wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wojewoda zostanie zobowiązany do udzielenia odpowiednich informacji przedstawicielom związku.
Zobacz więcej

Po wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wojewoda zostanie zobowiązany do udzielenia odpowiednich informacji przedstawicielom związku. WM

W związku z informacjami dochodzącymi do Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD), zgodnie z którymi coraz częściej dochodziło do przypadków wzruszania istniejących miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego związek postanowił zweryfikować skalę tego zjawiska i zwrócił się do wojewodów z prośbą o przekazanie danych statystycznych. Przedstawiciele PZFD zapytali w ilu przypadkach w ciągu ostatnich 10 lat wojewoda wystąpił o stwierdzenie nieważności miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w stosunku do podrzędnych jednostek samorządu terytorialnego. Drugie pytanie dotyczyło tego, czy w ramach aktu nadzoru nad podległymi jednostkami samorządu terytorialnego dokonano uchylenia uchwały, lub zarządzenia, lub decyzji, które nakładałyby obowiązek wnoszenia opłaty przez użytkownika wieczystego z tytułu zmiany przeznaczenia gruntu zawartych w umowach użytkowania wieczystego na zgodny z aktualnie obowiązującym planem zagospodarowania terenu lub decyzją WZ.
Na szesnastu zapytanych przedstawicieli administracji rządowej, jeden z nich – wojewoda małopolski - odmówił udzielenia informacji. Sprawa znalazła finał w sądzie.
- Uznaliśmy, że otrzymanie tych informacji jest konieczne dla zapewnienia większej przejrzystość działań organów administracji publicznej wśród przedsiębiorców i podjęliśmy wszelkie działania prawne, aby je uzyskać – komentuje Konrad Płochocki, dyrektor generalny PZFD.
W trakcie rozprawy sąd przyznał, że PZFD ma interes prawny w uzyskaniu wnioskowanych informacji. Po wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wojewoda zostanie zobowiązany do udzielenia odpowiednich informacji przedstawicielom związku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu