"DGP": NIK wyręczyła komisję VAT-owską

  • PAP
opublikowano: 12-08-2019, 07:21

To, do czego od miesięcy próbuje dojść komisja śledcza PiS, zrobili kontrolerzy izby - w walce z luką w VAT obecny rząd radzi sobie dużo lepiej niż poprzednia ekipa - pisze w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna".

Z najnowszego raportu Najwyżej Izby Kontroli wynika, że "nadzór Minister Finansów w latach 2007-2015 był systematyczny, ale za mało skuteczny i nie zdołał zapobiec gwałtownemu wzrostowi luki VAT". "Dopiero rozwiązania przyjęte w latach 2016-2018 uszczelniły system podatkowy" - cytuje raport NIK "DGP".

W dzienniku czytamy, że za rządów PO i PSL luka w VAT "zwiększyła się z niespełna 9 proc. w 2007 r. do ponad 25 proc. w szczytowym momencie lat 2012-2013". "Później nieco spadła, ale jej wyraźne obniżenie widać dopiero od 2016 r." - pisze "DGP".

Wnioski zawarte w raporcie sugerują zarazem - pisze gazeta - że "trudno będzie pociągnąć do odpowiedzialności urzędników, którzy w ostatnich latach - z różnym skutkiem - walczyli z luką VAT-owską".

Cytowana przez "DGP" była wiceminister finansów i posłanka PO-KO Izabela Leszczyna przekonuje, że to przygotowane pod koniec rządów PO-PSL rozwiązania, takie jak np. jednolity plik kontrolny, umożliwiły późniejsze sukcesy rządu PiS w uszczelnianiu VAT.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane