DHL Express zamówił 12 samolotów elektrycznych

opublikowano: 03-08-2021, 13:21

DHL Express, spółka zależna Deutsche Post zajmująca się transportem lotniczym ładunków, zamówiła 12 samolotów elektrycznych od amerykańskiego startupu. Celem jest redukcja śladu węglowego firmy.

Zamówienie otrzymała firma Eviation Aircraft. Jej samolot Alice ma przewozić 1179 kg ładunku na odległość 440 mil morskich (815 km). Maszyna ma odbyć pierwszy lot dopiero w przyszłym roku. Producent zapewnił DHL, że samolot będzie w stanie naładować akumulatory w czasie rozładowania i załadowania ładunku. Alice ma wejść do floty przewoźnika w 2024 roku. Docelowo ma obsługiwać trasy w amerykańskim stanie Kalifornia.

Alice miał być początkowo samolotem dla dziewięciu pasażerów. Jeśli jego budowa zakończy się sukcesem będzie to pierwszy elektryczny samolot transportowy na świecie, choć znacznie ustępujący pod względem zdolności przewozowych tradycyjnym maszynom cargo.

Eviation początkowo działał w Izraelu, ale od grudnia przeniósł się do amerykańskiego Seattle. W 2019 roku startup informował, że ma zamówienia na ponad 150 samolotów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane