DI BRE Banku: polskie indeksy nadal rosną

Przemek Barankiewicz
16-10-2001, 17:14

Dziś na warszawską giełdę ponownie powróciły wzrosty. Indeksy rosły prawie przez całą sesję. Ostatecznie WIG20 zamknął się na poziomie 1192 punktów, zyskując aż 5,42 procent.

W najbliższy poniedziałek 22 października na Giełdzie Papierów Wartościowych pojawią się nowe kontrakty terminowe na akcje. Instrumenty te będą oparte na walorach Pekao, KGHM, BRE Banku i Prokomu. Jednocześnie dyrektor działu notowań GPW Adam Maciejewski powiedział dzisiaj, że rozpoczęto prace nad kontraktami na indeksy zagraniczne. Ich wprowadzenia nie należy jednak spodziewać się w najbliższych miesiącach.

Dziś na giełdzie zawieszono handel akcjami NFI Progress, w związku z ogłoszeniem przez fundusz wezwania na własne akcje. Fundusz chce skupić 10 procent własnych akcji po cenie 4,17 zł. za każdą. Zapisy rozpoczną się 24 października i będą trwały do 13 listopada.

Zarząd STGroup złożył wczoraj w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości.

Zgodnie z przewidywaniami rynku inflacja w Wielkiej Brytanii spadła we wrześniu do poziomu 2,3 procent, czyli poniżej celu inflacyjnego banku centralnego - 2,5 procent. Miesiąc wcześniej inflacja wyniosła 2,6 procent.

W ramach programu oszczędnościowego Opel zamierza zwolnić w Niemczech do 2003 roku 1600 - 2500 pracowników. Pierwsze zwolnienia zaplanowane są na lato przyszłego roku.

Wbrew ogólnoświatowym trendom chińska gospodarka zanotowała 7-procentowy, najwyższy na świecie, wzrost gospodarczy w okresie 12 miesięcy od trzeciego kwartału ubiegłego roku. Osiągnięty wynik jest jednak słabszy od tego z poprzedniego kwartału.

Produkcja przemysłowa w USA obniżyła się we wrześniu o 1,0 procent. Jest to najdłuższe pasmo dekoniunktury w amerykańskim przemyśle od czasów II Wojny Światowej. Wskaźnik spada już 12 miesiąc, a co gorsza wyniki są słabsze od oczekiwań rynku na poziomie minus 0,8 procent. Jednocześnie wykorzystanie mocy produkcyjnych w amerykańskiej gospodarce spadło z 76,4 procent do 75,5 procent.

Przemysław Smoliński,

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / DI BRE Banku: polskie indeksy nadal rosną