DI BRE: GPW grozi wkrótce korekta

Marek Druś
01-08-2002, 17:12

Dziś kolejny raz warszawskie indeksy zwyżkowały. Po szybkim wzroście z początku sesji powyżej 1090 punktów, WIG20 cofnął się na kilka godzin poniżej tego poziomu, by po południu ponownie go przełamać. Końcówka sesji przyniosła jednak spadki, które sprowadziły indeks do 1086 punktów. Zważywszy na krótkoterminowe wykupienie rynku oraz dość silny opór w pobliżu 1100 punktów, na najbliższych sesjach nie można wykluczyć korekty spadkowej. W takim przypadku pierwsze wsparcie pojawia się na poziomie 1075 punktów, a kolejne w okolicach 1040 punktów.

Na dzisiejszej sesji rosła większość spółek. Liderem wzrostów okazał się jednak sektor bankowy. Silne wzrosty odnotowały: BRE Bank (5,02 procent), BZ WBK (5,59 procent) i BPH-PBK (2,54 procent). Kolejny raz wzrastał także kurs Agory (2,68 procent), ComputerLandu (2,94 procent) i Telekomunikacji Polskiej (2,20 procent).

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przelał dzisiaj na konta Otwartych Funduszy Emerytalnych 424,5 mln zł. W ubiegłym miesiącu do OFE trafiło jedynie nieco ponad 700 mln zł, a w czerwcu 764 mln zł.

Minister finansów 30 lipca wypowiedział Centralnemu Domowi Maklerskiemu Pekao umowę o obsługę emisji obligacji skarbowych. Będzie ona jednak obowiązywać jeszcze przez rok od tego terminu.

Agencja ratingowa Moody’s obniżyła ratingi siły finansowej dla BRE Banku i ING Banku Śląskiego z D+ do D. W pierwszym przypadku uzasadniono decyzję gorszymi podstawami finansowego działania i wyższym ryzykiem grupy kapitałowej, zaś w drugim przypadku obniżenie ratingu wiązało się ze słabnącą zdolnością do generowania zysków oraz pogarszającą się jakością aktywów.

ComputerLand wypracował w drugim kwartale tego roku przychody na poziomie 120,6 mln zł, czyli nieco więcej niż rok temu. Zysk operacyjny wyniósł 8,3 mln zł, co daje wzrost o 15,7 procent, zaś wynik netto wzrósł aż o 74,2 procent do 7,6 mln zł. Wzrost wyników osiągnięty został w dużej mierze dzięki poprawie struktury sprzedaży na korzyść usług o wysokich marżach oraz niskiemu podatkowi dochodowemu, w związku z zamknięciem inwestycji w spółkach CHI i Clinika.pl.

Zgodnie z oczekiwaniami Europejski Bank Centralny nie zmienił na dzisiejszym posiedzeniu stóp procentowych. Tym samym, stopa refinansowa pozostała na poziomie 3,25 procent, a stopa pożyczek z banku centralnego nadal wynosi 4,25 procent.

Departament Pracy podał dzisiaj, że w ubiegłym tygodniu w USA wzrosła liczba osób po raz pierwszy ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych. Wyniosła ona 387.000, wobec prognoz na poziomie 373.000 osób.

Przemysław Smoliński,

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DI BRE: GPW grozi wkrótce korekta