DI BRE: GPW zakończyła tydzień spadkami

01-06-2001, 17:27

Po wczorajszym gwałtownym wzroście, dziś na giełdzie spadki. Przez większą cześć dnia WIG20 zniżkował. Dopiero lepsze od oczekiwanych dane z rynku pracy w USA przyniosły poprawę notowań i WIG-20 spadł o 0,4%. Indeks cały czas porusza się między wsparciem w postaci krótkoterminowej linii trendu wzrostowego w okolicach 1412 punktów i oporem na poziomie 1500–1520 punktów. Prawdopodobnie pokonanie jednej z tych barier będzie oznaczało kontynuację ruchu indeksu w obranym kierunku.

Zarząd KGHM zaproponuje na WZA spółki 26 czerwca wypłatę dywidendy za ubiegły rok w wysokości 75 gr. na akcję. Dniem ustalenia prawa do dywidendy ma być 18 lipca, zaś wypłata nastąpiłaby 7 sierpnia.

Spowolnienie gospodarcze rozpoczęte w USA stało się przyczyną spadku produkcji niemieckiego przemysłu. Wskaźnik PMI obrazujący kondycję przemysłu w Niemczech spadł w maju do 48,8 punktu z 49,3 punktu w kwietniu, co jest wartością najniższą od dwóch lat. Spadek wskaźnika poniżej poziomu 50 punktów oznacza zaprzestanie rozwoju przemysłu.

Wiadomość o planowanej przez KPN, największego holenderskiego operatora telekomunikacyjnego, emisji praw do akcji o wartości od 5 do 5,5 mld euro przyczyniła się do gwałtownego spadku kursu spółki. Na początku dzisiejszej sesji akcje spółki zniżkowały o 15 procent.

Departament Pracy Stanów Zjednoczonych poinformował, że w maju stopa bezrobocia w USA wbrew oczekiwaniom spadła do 4,4 procent z 4,5 procent w kwietniu. Natomiast wskaźnik aktywności w amerykańskim sektorze wytwórczym spadł w maju do 42,1 punktu – podczas gdy prognozowano jego wzrost. Tak więc powyższe dane nie dają jednoznacznego obrazu gospodarki amerykańskiej.

Przemysław Smoliński,

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DI BRE: GPW zakończyła tydzień spadkami