Cały dzisiejszy wzrost warszawskich indeksów to zasługa wysokiego otwarcia, w związku z oddaleniem się groźby wojny z Irakiem. W trakcie sesji WIG20 próbował co prawda kontynuować zwyżkę, ale nie udało mu się sforsować ostatniego lokalnego maksimum na poziomie 1115 punktów. Cały czas wydaje się, że jest jeszcze za wcześnie, by można było mówić o silnych wzrostach. Bardziej prawdopodobny jest obecnie spadek indeksu w okolice 1026 punktów.
Na dzisiejszej sesji na wysokim obrocie zwyżkował kurs Telekomunikacji Polskiej o 1,2 procent. Także na zwiększonym obrocie wzrósł kurs Pekao o 1,15 procent oraz BPH-PBK o 1,65 procent. Niewielkie spadki dotknęły KGHM (-0,43 procent), a już silniejsze Prokom (-3,93 procent) i Softbank (-3,85 procent).
Wiceprezes Europejskiego Banku Odbudowy i Eksportu, Hanna Gronkiewicz-Waltz nie wyklucza możliwości zainwestowania przez bank w PZU. Jak powiedziała, najpierw jednak wyjaśniony musi zostać konflikt między akcjonariuszami spółki, czyli resortem skarbu i konsorcjum Eureko. Skarb państwa posiada obecnie 55 procent akcji PZU, Eureko i BIG Bank Gdański 30 procent, zaś pozostałe 15 procent należy do pracowników.
Prokom Software zamierza wejść szerzej w informatyzację sektora finansowego. Spółka poinformowała dzisiaj o podpisaniu porozumienia partnerskiego z firmą Alltel Corebanking Solutions (ACS), której systemy będzie oferował bankom. Zarazem Prokom zamierza zostać inwestorem strategicznym w Softbanku. Wstępne porozumienie zakłada zakup akcji warszawskiej spółki po 13 zł od jej prezesa Aleksandra Lesza. Docelowo jednak Prokom ma zwiększyć swoje zaangażowanie w spółce do poziomu przekraczającego 33 procent głosów na WZA.
Po wczorajszym odwołaniu trzyosobowego zarządu Elektrimu, dzisiaj spółka podała, że jej nowym prezesem został Wojciech Jańczyk. Drugim członkiem zarządu został Ryszard Opara.
Niemiecki instytut ekonomiczny ZEW podał dzisiaj wartość indeksu uważanego za wskazówkę przy próbie prognozowania zachowania indeksu Ifo, będącego jednym z najlepszych mierników sytuacji w największej gospodarce strefy euro. Indeks ZEW spadł we wrześniu do 39,5 punktu z 43,4 punktu w sierpniu. Był to jednak i tak mniejszy spadek od oczekiwanego spadku do 35,9 punktu.
Amerykański bank centralny (Fed) poinformował dzisiaj, że produkcja przemysłowa w Stanach Zjednoczonych spadła w sierpniu o 0,3 procent, wobec prognoz mówiących o wzroście o 0,2 procent. Dane za poprzedni miesiąc zostały natomiast skorygowane w górę z 0,2 procent do 0,4 procent. Wykorzystanie mocy produkcyjnych w amerykańskim przemyśle wyniosło w poprzednim miesiącu 76 procent.
Przemysław Smoliński