DI BRE najlepsze na rynku IPO

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 19-01-2010, 00:00

Zwycięzca rankingu o punkt wyprzedził Unicredit CAIB

Miniony rok na rynku pierwotnym był najgorszy od sześciu lat. Wówczas, czyli w 2003 r., na rynku zadebiutowało tylko 6 spółek. W ubiegłym roku na główny parkiet udało się wprowadzić 13 spółek. W 2008 roku było 33 debiutantów, a rok wcześniej aż 81. Warto jednak dodać, że to właśnie w minionym roku Giełda Papierów Wartościowych zajęła pierwsze miejsce wśród europejskich rynków giełdowych pod względem liczby IPO (38 debiutów, uwzględniając także rynek NewConnect). Taki ranking prowadzi PricewaterhouseCoopers.

Bardzo ważne jest, że niemal na wszystkich ubiegłorocznych debiutantach można było zarobić. Dzięki temu inwestorzy indywidualni dali się przekonać, że warto wrócić na rynek. W pierwszym dniu notowań zyskami mogło pochwalić się 12 z 13 spółek. Jednak później dobrą passę z inauguracji notowań zdołało utrzymać już tylko 6 z nich.

"PB", jak co roku, stworzył ranking najskuteczniejszych brokerów na rynku pierwotnym. Miniony rok, choć trudny, był świetnym sprawdzianem dla brokerów i wskazówką dla inwestorów. Jeśli broker potrafi sprzedać akcje na rynku pierwotnym w trudnym okresie i dać zarobić inwestorom, to rośnie prawdopodobieństwo, że osiągnie jeszcze większy sukces w czasie lepszej koniunktury. Pod lupę wzięliśmy debiuty 2009 r. na głównym parkiecie. Brokerów punktowaliśmy za wartość przeprowadzonych ofert, liczbę wprowadzonych spółek, stopę zwrotu debiutantów w dniu debiutu i stopę zwrotu debiutantów od debiutu do 13 stycznia.

Tytuł najlepszego domu maklerskiego 2009 r. przypadł DI BRE Banku. Broker wprowadził na GPW dwie spółki, tyle ile DM BOŚ oraz DM IDMSA. Więcej miał tylko Unicredit CAIB Polska, który przeprowadził 3 oferty. DI BRE Banku wysoko plasował się we wszystkich kategoriach: wartość oferty oraz stopa zwrotu na debiucie oraz stopa zwrotu od ceny debiutu do obecnej. Warto wspomnieć, że w zeszłorocznym portfelu biura znalazły się lider wzrostów na pierwszej sesji (Centrum Klima, które przechodząc z NewConnect, zyskało na debiucie 55 proc.) oraz najlepiej zachowująca się spółka po debiucie (Bogdanka +41 proc).

Walka o pierwsze miejsce była zacięta, a DI BRE Banku toczył ją z Unicredit CAIB Polska. Wygrał o włos. Rok temu kolejność na podium była odwrotna. Zwyciężył CAIB, a tuż za nim był DI BRE. CAIB powtórzyłby ubiegłoroczny sukces, gdyby uzyskał lepsze wyniki w kategorii stopa zwrotu od ceny debiutu do obecnej. Tu spółki wprowadzane przez Unicredit CAIB wypadły gorzej niż zwycięzcy. Unicredit przegrał jednym punktem. Mimo to brokerowi należy się duży szacunek, szczególnie za przeprowadzenie wielkiej oferty Polskiej Grupy Energetycznej. Na kolejnych miejscach uplasowali się: DM BOŚ, za pośrednictwem którego na giełdę trafiły Patentus i Delko, oraz Manchester Securities Corp, wprowadzający Ipopemę. Obaj brokerzy zdobyli po 29 pkt.

Jarosław Kowalczuk: Ten rok będzie lepszy

1Jaka jest recepta na udaną ofertę w trudnych czasach?

Nie ma recepty uniwersalnej, ale fundamentalne znaczenie dla sukcesu oferty ma atrakcyjność akcji wprowadzanego emitenta, wynikająca z przyjętego modelu biznesowego branży, w której działa, oraz perspektyw dla dalszego rozwoju. Bardzo ważny jest również klimat inwestycyjny w trakcie prowadzonej oferty, szczególnie przy bardzo dużej zmienności rynków.

2Czy ten rok będzie równie trudny dla rynku IPO?

Biorąc pod uwagę liczbę, a przede wszystkim wartość przygotowywanych ofert publicznych, zakładam, że 2010 r. powinien być dla nas lepszy niż ubiegły. Na całym rynku można oczekiwać większej liczby debiutów niż w 2009 r. Katalizatorem, który może wspomagać zainteresowanie rynkiem kapitałowym, będą przygotowywane duże transakcje prywatyzacyjne, w tym oferty publiczne PZU oraz sektora energetycznego. Transakcje te będą oczywiście uwzględniane w kalendarzach przygotowań ofert prywatnych, by uniknąć zbieżności terminów.

3Ile DI BRE Banku szykuje ofert w 2010 r.? W planach mamy kilka transakcji. Wśród nich są emisje opiewające na kilkaset milionów złotych. Przeprowadzenie pierwszej oferty planujemy w pierwszym półroczu, ale większość transakcji zamierzamy zrealizować w drugim.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane