DI BRE obniża rekomendację dla KGHM do akumuluj

05-06-2001, 13:50

Analitycy DI BRE Banku obniżyli rekomendacje dla akcji KGHM z kupuj do akumuluj, na co wpływ mają dwa czynniki:

1. Od ostatniej rekomendacji z 20 kwietnia 2001r. kurs akcji spółki wzrósł o 16,5 proc. W tym okresie WIG20 obniżył swoją wartość o 2 proc.. W wyniku ostatnich wzrostów akcje konglomeratu w relacji do indeksu tracą swoją atrakcyjność.

2. Nie nastąpiła, zgodnie z oczekiwaniami analityków, zmiana trendu spadkowego cen na rynku miedzi, co w konsekwencji znajdzie swoje przełożenie w wynikach spółki w II kwartale. Obecnie średnia cena miedzi w okresie kwiecień-maj w ujęciu dolarowym jest o 3 proc. niższa od założeń DI BRE. Biorąc pod uwagę kurs USD/PLN różnica ta wynosi 7,5 proc. Po uwzględnieniu wyników za I kwartał i niższej prognozy na II kwartał obniżono prognozę tegorocznego wyniku KGHM z 493 mln zł do 362 mln zł.

Michał Marczak z DI BRE nie zmienia natomiast długoterminowego spojrzenia na kształtowanie się cen na rynku miedzi i oczekuje istotnej poprawy koniunktury w III i IV kwartale br. W przyjętych założeniach do prognozy średnia cena miedzi w II półroczu będzie o 7 proc. wyższa niż w pierwszych sześciu miesiącach (w ujęciu dolarowym). Mając to na uwadze, inwestycje w akcje KGHM w dłuższym horyzoncie czasowym nalezy uważać za atrakcyjną.

Negatywny wpływ na kurs akcji spółki w krótkim okresie mogą mieć również spekulacja przed WZA, które ma przyjąć lub odrzucić projekty zmian w statucie spółki. Zdaniem analityków jest mało prawdopodobne, żeby propozycje zarządu poparli akcjonariusze mniejszościowi (fundusze inwestycyjne), jednak do czasu wyjaśnienia się powyższej kwestii na rynek mogą napływać informacje, które nie będą pozytywnie wpływały na notowania KGHM.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DI BRE obniża rekomendację dla KGHM do akumuluj