DI BRE podniósł wycenę akcji Kernela

DI
opublikowano: 14-12-2010, 09:00

W datowanym na 7 grudnia 2010 r. raporcie, analitycy DI BRE podtrzymali zalecenie "kupuj" dla akcji spółki Kernel. Kurs docelowy został ustalony na poziomie 79,1 zł. Wcześniej wynosił 77,28 zł.

"Producentom oleju na Ukrainie sprzyjają zyskujące na wartości oleje roślinne na świecie, które przebiły już poziom 1300 USD za tonę. To powoduje, że modelowa marża na przerobie słonecznika wzrosła w 4Q10 do średniego poziomu 144,9 USD za tonę wobec średnio 100 USD za tonę w sezonie 2009/2010. Biorąc pod uwagę, że koniec 3Q10 i 4Q10, to okres kiedy Spółka już zaopatrzyła się w połowę z potrzebnych 1,8MT słonecznika na bieżący sezon powoduje, że przy polityce związanej z zawarciem transakcji sprzedaży oleju w momencie zakupu ziarna, Spółka w kolejnych kwartałach gwarantuje sobie wysoką marżę przerobową. W segmencie oleju butelkowanego mimo zagrożeń blokowania wzrostu cen na lokalnym rynku przez Rząd, Spółce w 3Q10 udało się zwiększyć średnie ceny o 3,4% q/q, a w X i XI na Ukrainie ceny roślinnych olejów były wyższe o odpowiednio 2,6% m/m i 1,8% m/m. Pomimo blokowania eksportu zbóż przez celników w 3Q10 Kernel wyeksportował tylko 33,7% r/r mniej zboża, co przy wysokiej różnicy cen między rynkiem lokalnym, a zagranicznym spowodowało, że EBITDA na tonę sprzedanego zboża była o 52,9% r/r wyższa, a zysk operacyjny segmentu o 128,0% r/r wyższy. Nawet, co oceniamy za bardzo prawdopodobne, jeśli Rząd Ukrainy zdecyduje się na kolejne wprowadzenie kwot eksportowych na zboża, to Kernel już dowiódł skuteczności w ich pozyskiwaniu (w 4Q10 Spółka zdobyła 20,8% rozdysponowanych kwot, podczas gdy jej udział w rynku eksportowym w sezonie 2009/2010 wyniósł 10,6%). Sprzedaż obligacji VAT-owych, jaka miała miejsce w 4Q10 niweluje ryzyko negatywnych efektów jednorazowych związanych z zaksięgowaniem dyskonta do wartości nominalnej w kolejnych kwartałach, a dodatkowo Spółka pozyskała 119,2 mln USD, które następnie może przeznaczyć na akwizycje. Od czerwca do października ING Groep zbył 4,46% akcji Kernela i poinformował, że pozostało mu mniej niż 5%. Wkrótce bank wyprzeda wszystkie posiadane akcje, a kurs znów będzie miał szanse na wzrosty. Podwyższamy naszą cenę docelową z 77,28 PLN do 79,1 PLN i rekomendujemy kupowanie akcji Spółki Kernel" - napisano w raporcie.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Pełen raport w załączniku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane