DI BRE rekomenduje „sprzedaj” Police

KZ
10-06-2009, 20:19

Analitycy DI BRE Banku w raporcie z 4 czerwca obniżyli z „trzymaj” do „sprzedaj” rekomendację dla akcji ZCh Police. Ich cenę docelową podnieśli jednak z 4,4 1 o 5,80 zł.

W środę na zamknięciu sesji za akcje chemicznej spółki płacono 7,95 zł, po wzroście o 4,3 proc.

Kamil Kliszcz, autor raportu, zatytułował go „Za wcześniej na entuzjazm”. Jego zdaniem silny wzrost kursu Polic w ostatnich tygodniach nie był uzasadniony informacjami o krystalizującej się perspektywie zabezpieczenia krótkoterminowej płynności spółki poprzez uzyskanie promesy poręczeń kredytowych od ARP oraz restrukturyzację zobowiązań,  wynikających z hedgingu.

„Dlatego obniżamy naszą rekomendację z trzymaj do sprzedaj, wyceniając walory polickich zakładów na 5,8 PLN” – czytamy w raporcie.

„Zwracamy szczególną uwagę na rosnąca przy obecnym kursie USD/PLN presję importową ze wschodu, która może negatywnie przełożyć się na wolumeny sprzedaży w kolejnych kwartałach i powodować dalsze spadki cen nawozów. Ujemna marża operacyjna w kolejnych kwartałach oraz rosnące zadłużenie (restrukturyzacja opcji na 115 mln PLN, przeterminowane zobowiązania handlowe w kwocie 177 mln PLN) nie będą stanowiły wsparcia dla kursu. Według naszych prognoz, obecnej ceny akcji nie uzasadnia także perspektywa poprawy wyników w przyszłym roku, które implikuję wskaźnik EV/EBITDA na
poziomie 6,8 (premia do ZAP sięga 27% mimo wyższego ryzyka inwestycyjnego)” – zaznacza Kamil Kliszcz.

Analityk DI BRE Banku uważa, że zaskakująco wysokie wolumeny sprzedaży, osiągnięte przez spółkę w I kw. tego roku nie są zwiastunem poprawy sytuacji rynkowej, ale wypadkową agresywnej wyprzedaży zapasów oraz sprzyjających tendencji na kursach walut, amortyzujących spadki światowych cen nawozów.

„Obserwowane obecnie umocnienie złotego wraz z kontynuacja negatywnych tendencji na DAP będzie stanowiło duże wyzwanie dla Polic w drugim półroczu i znacząco utrudni istotna poprawę wyników. Odbudowania światowego popytu na nawozy wieloskładnikowe można spodziewać się dopiero w kolejnym roku, po rozładowaniu nadpodaży na kluczowych rynkach Ameryki Południowej, na których obecnie kompletnie zanikła transakcyjność” – twierdzi Kamil Kliszcz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Chemia / DI BRE rekomenduje „sprzedaj” Police