Diagnozuj cykl i zarabiaj krocie

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 10-09-2014, 00:00

W Europie postaw na banki i nieruchomości, a w USA kupuj spółki medyczne. W inwestycji pomoże ci fundusz sektorowy

Szeroka dywersyfikacja potrzebna jest tylko wtedy, gdy inwestor nie wie, co czyni — ta słynna maksyma Warrena Buffetta, amerykańskiego guru inwestowania, staje się modna również wśród krajowych zarządzających funduszami. Nie chodzi jednak o koncentrację portfela na niewielkiej liczbie spółek, lecz o poszukiwanie zysków w różnych zakamarkach światowych giełd.

Cyklicznie w górę

Właśnie tym będzie się zajmować KBC Alokacji Sektorowych FIZ — nowy fundusz ze stajni KBC TFI. Pod tym szyldem kryje się prosta strategia. Zarządzający ma celować w spółki z najbardziej perspektywicznych sektorów nie tylko polskich, ale też zagranicznych, a ich wybór będzie uzależniać od fazy cyklu koniunkturalnego, w której znajduje się obecnie krajowa lub światowa gospodarka.

— Na finalną decyzję mogą mieć też wpływ różne inne czynniki, jak zmiany strukturalne zachodzące w gospodarkach, wycena spółek, sytuacja geopolityczna, działania banków centralnych, w tym przede wszystkim wprowadzanie niestandardowych narzędzi polityki monetarnej — tłumaczy Tomasz Kowalski z KBC TFI.

Rezygnując z dywersyfikacji branżowej, narażamy się na spore ryzyko nietrafienia w odpowiedni fundusz sektorowy. Dlatego tak istotna jest diagnoza momentu cyklu koniunkturalnego. Warto pamiętać, że sektor nieruchomości i budownictwa z reguły ożywia się wraz z gospodarką, bo w pierwszej fazie wychodzenia z recesji budownictwo wspierane jest przez bardzo niskie ceny materiałów i robocizny. Natomiast później ważny staje się szybko rosnący popyt, podnoszący ceny nieruchomości. Surowce lubią natomiast inflację, a spółkom medycznym niestraszny jest kryzys finansowy.

— Sektor energii, np. ropa, powinien najlepiej odczuć fazę ekspansji, gdy szybko rośnie inflacja i ceny nośników energii. Dodatkowo popyt na energię jest wtedy największy. W przypadku sektora nowoczesnych technologii największe zwyżki powinny nastąpić podczas wzrostowej fazy cyklu, czyli od ustanowienia dołka po szczyt ekspansji. Jest to typowo cykliczny sektor — tłumaczy Jarosław Niedzielewski, dyrektor departamentu inwestycji w Investors TFI. I to właśnie wśród takich cyklicznych sektorów KBC Alokacji Sektorowych FIZ w najbliższym czasie będzie szukał okazji do zarobku.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Dobre perspektywy światowej gospodarki przemawiają za takimi sektorami, jak IT, finanse oraz dobra konsumpcyjne. Spółki z tych branż to z reguły światowi gracze, oferujący produkty i usługi na wielu rynkach, stąd też kurs ich akcji w większym stopniu zależy od globalnej perspektywy dla danego sektora. Nie reagują oni na lokalne zagrożenia, jak chociażby kryzys ukraiński czy zmiany w OFE — uważa Tomasz Kowalski.

Na krajowym rynku nie tylko KBC stawia na spółki z branży IT. W Polsce dostępnych jest 5 funduszy „technologicznych”. Aviva Investors Nowoczesnych Technologii oraz Investors Infrastruktury i Informatyki zyskały przez ostatni rok — odpowiednio — 10 i 16 proc.

Z bankiem w portfelu

Seweryn Masalski, zarządzający MM Prime TFI, przekonuje, że ostatnie decyzje Europejskiego Banku Centralnego o cięciustóp procentowych powinny rozruszać europejską gospodarkę. Dlatego warto postawić też na sektor bankowy, gdyż to właśnie on zazwyczaj jest głównym beneficjentem przyspieszenia. Krajowi inwestorzy mają do wyboru dwa fundusze specjalizujące się w tego rodzaju spółkach.

ING Środkowoeuropejski Sektora Finansowego zyskał w tym roku 18,5 proc., a BlackRock World Finance, który celuje w firmy finansowe z całego świata, zarobił w tym czasie w przeliczeniu na złote 8,3 proc. Marek Buczak, dyrektor ds. rynków zagranicznych Quercus TFI, uważa, że otoczenie niskich stóp w Europie będzie także wpływać na sektor nieruchomości. Niektórzy klienci TFI już mogą liczyć zyski. Investor Sektora Nieruchomości i Budownictwa zarobił od początku roku prawie 15 proc.

— Spółki sektora nieruchomości mogą w dalszym ciągu rosnąć. Należy mieć jednak świadomość, że w niektórych krajach sytuacja zaczyna przypominać bańkę — ostrzega Marek Buczak.

Ibra Wane, analityk akcji z Amundi AM, tłumaczy natomiast, że amerykańska Rezerwa Federalna powinna wcześniej dokręcić kurek z pieniędzmi niż pozostałe banki centralne. Dlatego na tym etapie cyklu lepiej celować w spółki z branży ochrony zdrowia i IT.

— W Polsce szczególnie atrakcyjnie wyglądają spółki z sektora przemysłowego będące eksporterami na odradzające się rynki Europy Zachodniej — dodaje Adam Woźny z Amundi TFI.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane