Diament tylko za 34 mln USD

Aleksandra Rogala
opublikowano: 15-11-2017, 22:00

Wystawiony na licytację w Genewie przez dom aukcyjny Christie’s, zaprojektowany przez De Grisogono naszyjnik, w którym znajduje się jeden z największych bezbarwnych diamentów na świecie, sprzedano wprawdzie za 34 mln USD (szacunkowa wartość 25 mln USD), ale branża narzeka.

Według Bloomberga, ta cena to tylko potwierdzenie ostatnich symptomów kryzysu, bo na rynku widać wyraźnie coraz mniejszy popyt na klejnoty. „Jestem rozczarowany, że sztuka De Grisogono nie osiągnęła bardziej zawrotnej ceny. (…) To niepokojący sygnał dla najwyższego segmentu rynku diamentów — napisał Tobias Kormind, szef e-sklepu jubilerskiego 77Diamonds.com z Londynu, porównując kamień do wystawionego na aukcji w 2013 r. przez Sotheby’s — choć był o 40 proc. mniejszy, jego cena była niższa jedynie o 3 mln zł.

Nieskazitelny, przezroczysty kamień, największy tego typu, jaki wystawiono na aukcję, był głównym elementem naszyjnika wysadzanego kamieniami szlachetnymi (znajdują się w nim też mniejsze diamenty i szmaragdy). Wydobyty w ubiegłym roku w Angoli diament miał 404 karaty (po oszlifowaniu przez ekipę 10 jubilerów waży 163).

Jest dotychczas największy, jaki znaleziono w tym kraju, choć nie największy na świecie. Sezon jesienny w Genewie symbolicznie zakończy aukcja w Sotheby’s. Gwoździem programu ma być licytacja różowego diamentu, którego cena szacowana jest na 30 mln zł. Na świecie jest niewiele diamentów, unikatowych w swojej formie lub o znaczącej wartości historycznej, których wartość przekracza 100 mln USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Diament tylko za 34 mln USD