Disney oskarżony o monopol w kinach Korei Południowej

opublikowano: 03-12-2019, 07:55

Sukces „Krainy lodu 2” ma nieoczekiwane skutki. W Korei Południowej doprowadził do oskarżenia Walt Disney o zmonopolizowanie kinowego rynku, donosi The Telegraph.

„Kraina lodu 2” jest już  wielkim hitem na świecie. Przyniosła 742 mln USD z wpływów z biletów. Jednak w Korei Południowej organizacja pozarządowa Komitet Opieki Publicznej oskarżyła producenta filmu o złamanie prawa antymonopolowego. Dowodem ma być to, że „Kraina lodu 2” dwa dni po premierze była pokazywana na 88 proc. ekranów kinowych w kraju, a tylko w dniu premiery film pokazano na aż 16,22 tys. seansów.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

- To przypadek kiedy biznes przejmuje ponad 50 proc. rynku, co stanowi naruszenie prawa antymonopolowego – głosi oskarżenie.

Komitet Opieki Publicznej przekonuje, że Disney dążył do zarobienia jak największej kwoty pieniędzy w jak najkrótszym czasie, a robiąc tak ograniczył możliwość wyboru konsumentom, czym złamał prawo.

Południowokoreańskie Ministerstwo Kultury, Sportu i Turystyki poinformowało, że rozważy wprowadzenie ograniczenia w postaci dopuszczalnej liczby ekranów kinowych, na których będzie można pokazywać jeden film. Operatorzy multipleksów sprzeciwiają się takim działaniom twierdząc, że decydującą rolę powinien mieć popyt.

1646e18c-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Biznesu po godzinach
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE
Puls Biznesu po godzinach
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, The Telegraph

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu