Dla dobrego informatyka pracy nie zabraknie

opublikowano: 10-01-2017, 22:00

W 2017 r. na najwięcej ofert pracy mogą liczyć specjaliści IT. Zatrudnić najlepszych nie będzie jednak łatwo.

Hays Poland, firma doradztwa personalnego, sprawdziła, jakim wyzwaniom w tym roku będzie musiał sprostać rynek pracy i jakie są plany rodzimych pracodawców. Wnioski zostały zebrane w raporcie płacowym i dodatkowej analizie trendów rynkowych. Z danych wynika, że większość firm zamierza rozbudować swoje struktury i zwiększyć zatrudnienie (deklaruje tak 93 proc. respondentów). Jednocześnie 90 proc. przedsiębiorstw spodziewa się trudności w pozyskaniu specjalistów.

WACHLARZ ZACHĘT: Aby zdobyć i utrzymać najlepszych pracowników, należy zaoferować im atrakcyjną kulturę organizacyjną, rozwój umiejętności i doświadczenia we współpracy międzynarodowej. Firmy, które zrozumiały to już parę lat temu, dziś nie mają problemu z pozyskaniem specjalistów — twierdzi Bartosz Robaszewski, prezes zarządu firmy Look4app.
Zobacz więcej

WACHLARZ ZACHĘT: Aby zdobyć i utrzymać najlepszych pracowników, należy zaoferować im atrakcyjną kulturę organizacyjną, rozwój umiejętności i doświadczenia we współpracy międzynarodowej. Firmy, które zrozumiały to już parę lat temu, dziś nie mają problemu z pozyskaniem specjalistów — twierdzi Bartosz Robaszewski, prezes zarządu firmy Look4app. ARC

— Przepisem na sukces będzie wszechstronność, otwarcie na nowoczesne rozwiązania pracy elastycznej oraz koncentracja na kompetencjach miękkich. Tylko wtedy będzie można pogodzić interesy pracodawców poszukujących wykwalifikowanych specjalistów, pracowników oczekujących możliwości rozwoju oraz równowagi w życiu zawodowym — twierdzi Charles Carnall, dyrektor zarządzający Hays Poland. W Polsce, podobnie jak na świecie, na znaczeniu zyskują również twarde kompetencje analityczne, a także wiedza techniczna, zwłaszcza z obszaru technologii informacyjnych i komunikacyjnych (38 proc. wskazań). W cenie są również umiejętności menedżerskie (35 proc.) oraz kompetencje IT i cyfrowe (34 proc.).

Przedkładane są one ponad umiejętnościami sprzedażowymi (31 proc.) czy językowymi (26 proc.). Zdaniem przedstawicieli badanych firm, pozyskanie dobrych specjalistów IT, osób z wiedzą techniczną czy umiejętnościami menedżerskimi nie będzie jednak łatwe. Ale to właśnie informatycy w 2017 r. otrzymają najwięcej ofert pracy — rozpoczęcie procesów rekrutacyjnych w tym obszarze deklaruje 25 proc. badanych.

— Duża podaż pracy w branży IT wiąże się z tym, że wiele nowych ofert pojawia się w centrach outsourcingu, które od kilku lat przenoszą się do nas z Europy Zachodniej oraz USA. Ciągle jesteśmy dla nich atrakcyjną lokalizacją i trend ten raczej będzie się utrzymywał. Również w obecnych już na polskim rynku firmach intensywnie zwiększane jest zatrudnienie. Oznacza to, że jeszcze przez długi czas będziemy mieć do czynienia z rynkiem, na którym pracownicy dyktują warunki. Moim zdaniem, to właśnie dzięki temu specjaliści z rynku IT będą pierwszymi, których pensje zrównają się z zachodnimi zarobkami — prognozuje Bartosz Robaszewski, prezes firmy Look4app. Jego zdaniem, sytuację obecnego niedoboru pracowników ratują osoby z Ukrainy, które przeprowadzają się do Polski.

— Możemy odnotować duży wzrost liczby aplikacji od specjalistów IT zza wschodniej granicy. Coraz częściej wysyłają je również osoby, które ukończyły dodatkowe kursy programowania. Szkolenia takie pozwalają na łatwą zmianę kwalifikacji zawodowych — dodaje Bartosz Robaszewski. Zaznacza, że wśród pracowników z doświadczeniem konkurencyjne pensje to tylko jeden z elementów, którym można przyciągnąć ich do firm. Rosną przede wszystkim oczekiwania dotyczące jakości realizowanych projektów.

93 proc. Tylu pracodawców ankietowanych przez firmę Hays Poland potwierdziło, że w 2017 r. planuje zwiększenie zatrudnienia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Dla dobrego informatyka pracy nie zabraknie