Dla drobnicy PIT jest nadal lepszy niż CIT

Jacek Zalewski
opublikowano: 28-06-1999, 00:00

Dla drobnicy PIT jest nadal lepszy niż CIT

Wicepremier Balcerowicz postawił na swoim i Rada Ministrów wniosła 22 czerwca do parlamentu projekty nowelizacji trzech ustaw: o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT); o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT); o podatku od towarów i usług (VAT) oraz akcyzowym. Sejm uczci mobilność rządu przeprowadzeniem pierwszego czytania ustaw na dodatkowym posiedzeniu w najbliższy piątek. Potem wakacje, we wrześniu i październiku nastąpi szczyt ekonomiczno-politycznej batalii o podatki, a pod koniec listopada jej ostateczne wyniki ukażą się w Dzienniku Ustaw.

PRZYPOMNIJMY, że PIT i CIT w obecnej postaci wprowadzone zostały z dniem 1 stycznia 1992 r., zaś VAT — 1 lipca 1993 r. Wspomniane ustawy nowelizowane były po kilkadziesiąt (!) razy, a zatem żadna to dla nich pierwszyzna. Ich najbardziej czułymi i zarazem ulegającymi zmianom punktami są wysokości stawek podatkowych. W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych określa je art. 27 (w roku 2000 podatki mają wynosić 19 proc. oraz 29 i 36 proc. od nadwyżek), natomiast w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych — art. 19 (tu liniowa stawka ustalona została na 30 proc.).

DO JESIENI dyskusja nad wysokością PIT, CIT i VAT jeszcze nieraz zajmie łamy „PB”. Niniejszy komentarz poświęcamy sprostowaniu pewnego przekłamania — nawet nie ekonomicznego, lecz po prostu matematycznego — jakie przetacza się obecnie przez media za sprawą polityków, analityków i działaczy gospodarczych. Słusznie zwracają oni uwagę, iż podmioty prowadzące identyczną działalność gospodarczą, lecz różniące się formułą prawną, nadal będą różnie opodatkowane. Jednak nie wiadomo, dlaczego lamentują, że przedsiębiorcy opłacający PIT będą generalnie pokrzywdzeni w stosunku do osób prawnych, którym skokowo obniży się stawkę CIT.

TYMCZASEM prawda wygląda inaczej. Wykres ilustruje dokładne porównanie dochodu netto z działalności gospodarczej podmiotów różnie opodatkowywanych. Zaznaczona wysokość progów PIT jest oczywiście symulacją, jako że konkretne kwoty na rok 2000 zostaną dokładnie wyliczone dopiero w listopadzie i ogłoszone rozporządzeniem ministra finansów. Widać wyraźnie, że przy identycznej podstawie opodatkowania osoby fizyczne — do pewnego pułapu dochodów — płacą mniejsze podatki, czyli zarabiają netto więcej niż osoby prawne! Linie przecinają się w punkcie równowagi o współrzędnych: 150 950 zł podstawy opodatkowania, 105 665 zł dochodu netto (kwoty podane są w skali rocznej). I dopiero przy wyższych dochodach opodatkowanie CIT staje się dla podmiotu gospodarczego korzystniejsze niż PIT.

W SKALI miesięcznej ów punkt równowagi odpowiada kwocie 12 579 zł. Przypomnijmy, iż chodzi tu o podstawę opodatkowania, po odliczeniu kosztów uzyskania przychodu. Firma płacąca podatek od 125 mln starych zł miesięcznie jest w polskich warunkach naprawdę sporym podmiotem gospodarczym! Takiego pułapu dochodowego nie osiągają setki tysięcy przedsiębiorstw jednoosobowych, firm rodzinnych czy koleżeńskich spółek cywilnych. Tej gospodarczej drobnicy nie opłaca się przekształcanie — ze względów podatkowych — w spółki prawa handlowego.

RUCHY takie będą natomiast wykonywać firmy wielkie, których rozmach i obroty przerastają przyziemność ich formuły prawnej. W perspektywie następnych obniżek CIT w latach 2001-2003 można spodziewać się wzrostu liczby osób prawnych. Na razie spośród 2 mln zarejestrowanych w Polsce podmiotów gospodarczych, płatników CIT jest tylko około 120 tys. Ponieważ mniej więcej 1/3 spośród nich wykazuje straty, a zatem liczba płatników rzeczywistych wynosi niespełna 80 tys. Z tego źródła pochodzi jednak 11 proc. wpływów budżetu państwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Dla drobnicy PIT jest nadal lepszy niż CIT