"Dla Irlandii byłoby lepiej gdyby zbankrutowała"

MD
opublikowano: 22-11-2010, 19:30

Dla Irlandii byłoby lepiej gdyby zbankrutowała. Dla całej Europy także, twierdzi słynny inwestor Jim Rogers.

- Myślę, że powinni zbankrutować. Uważam, że wyszłoby to im na dobre, uważam, że Europie wyszłoby to na dobre i światu także – powiedział Rogers w kanale Russia Today. – Grecja jest bardzo małą częścią Unii Europejskiej. Irlandia jest małą częścią Unii. To naprawdę nie skończyłoby Unii Europejskiej – dodał. 

Rogers argumentuje, że bankructwo Irlandii byłoby korzystne, bo pokazałoby, że przywódcy chcą silnego euro, a także, że nie ma zgody na wydawanie pieniędzy, których się nie ma.  Jego zdaniem, sytuacja w jaką wtrąciła się Irlandia, jest „śmieszna”.

- Jesteście świadomi, jak dużo pieniędzy oni pożyczyli? Jedynie ich banki pożyczyły równowartość 80 proc. PKB. Nie ma sposobu, aby byli zdolni to spłacić. Będzie to osłabiać ich gospodarkę przez lata – powiedział.

Rogers uważa, że nie ma powodu, aby podatnicy z całego świata, Europy, czy też Irlandii płacili za cudze błędy.

- Banki, które pożyczały pieniądze i popełniały błędy powinny tracić pieniądze – powiedział. – Obligatariusze i akcjonariusze tych banków powinni tracić pieniądze. To jest proste – dodał.

MD, investmentweek.co.uk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane