Dlaczego piątek trzynastego jest pechowy?

opublikowano: 13-05-2016, 10:43

Wbrew powszechnej opinii przesąd o nieszczęściach występujących nadzwyczaj często w piątek trzynastego jest wierzeniem młodym i nie uniwersalnym. Pojawił się na początku XX wieku, obowiązuje tylko w części krajów a interpretacja pochodzenia jest raczej wtórna niż pierwotna.

Wedle powszechnego przekonania pechowość tego dnia ma związek z dniem aresztowania przywódców zakonu templariuszy. Uwięzienie ich w piątek 13 października 1307 r. związane było z nieprawdziwymi zarzutami o herezję i bałwochwalstwo. Oskarżyciel - król Francji Filip IV - miał na celu przede wszystkim przejęcie olbrzymiego majątku zakonu, który dorobił się na nadaniach ziemskich oraz operacjach finansowych, do których był zdolny dzięki posiadaniu rozległej sieci placówek w całej europie chrześcijaństwa zachodniego. 

Sabat czarownic, obraz Francisco Goya, 1797/1798
Sabat czarownic, obraz Francisco Goya, 1797/1798
Według ludowych wierzeń, w sabatach czarownic miało uczestniczyć dwanaście wiedźm, trzynastym zaś miał być demon.

Król, zyskawszy poparcie papieża, odważył się zatrzymać zakonników i sfabrykować proces, który ostatecznie doprowadził do spalenia na stosie najważniejszych rycerzy zgromadzenia. Według legendy Wielki Mistrz Zakonu, Jakub de Molay zakrzyknął ze stosu:

Papieżu Klemensie, królu Filipie (...)! Nim rok minie spotkamy się na Sądzie Bożym!

Niezależnie od tego, czy zdania te stosu padły, nie minął rok a wspomniani w nich już nie żyli. Papież umarł na dezynterię a jego ciało spalił piorun, który wpadł przez okno kaplicy. Zaś król Filip zginął w niewyjaśnionych okolicznościach podczas polowania lub otruty winem. Do dziś popularne jest przekonanie, że klątwa miała objąć również potomków władcy Francji aż do 13. pokolenia. 

Dlaczego akurat trzynastka stała się pechowa? Źródeł tego przekonania jest wiele, a najstarsze sięgają numerologii babilońskiej. Symbolika świata opisywanego przez mieszkańców Mezopotamii, ale również Egiptu, opierała się na tuzinie. I tak, liczba ta była symbolem całości i spokoju, dodanie jednego elementu więcej zaburzało tę harmonię. Trzynasty bóg był bóstwem nieszczęścia, zła i śmierci. Trzynaście szczebli zawierała drabina do wieczności, trzynastym etapem życia miało być przejście do śmierci. Trzynastka znajduje swoje miejsce w Starym Testamencie zawsze towarzysząc nieszczęściu.

Dwunastu uczniów liczyła grupa apostołów Jezusa Chrystusa. W Ostatniej Wieczerzy uczestniczyło trzynaście osób, wkrótce potem Judasz wydał swego Nauczyciela. 

Trzynastego dnia miesiąca zginął także Agamemnon - jeden z bohaterów Iliady oraz Juliusz Cezar - ostatni przywódca republikańskiego Rzymu, dyktator. Trzynasty rozdział Apokalipsy św. Jana dotyczy nadejścia Bestii i Antychrysta. 

Co ciekawe, nie we wszystkich krajach piątek trzynastego uznawany jest za pechowy. W Grecji, Rumunii i Hiszpanii za nieszczęśliwy jest uznawany wtorek trzynastego, zaś we Włoszech piątek siedemnastego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dobrowolski

Polecane