Czytasz dzięki

Dłużnik skarbówki nie zatrudni cudzoziemca

opublikowano: 08-10-2020, 22:00

Nie tylko od obywatelstwa obcokrajowca ze Wschodu zależy to, czy można mu powierzyć pracę w uproszczonym trybie.

Epidemia koronawirusa spowodowała, że z polskiego rynku pracy zniknęła znaczna część pracowników z Ukrainy. Według raportu OTTO Work Force Central Europe z ostatniego badania Ukraińcy opuścili Polskę m.in. z powodu utraty pracy (39 proc. takich odpowiedzi) i niepewności, co przyniosą kolejne dni (36 proc.). Jednocześnie 70 proc. ankietowanych deklarowało, że chce wrócić do Polski najszybciej jak będzie to możliwe.

— Pracodawcy czekają na obywateli Ukrainy z otwartymi ramionami, bo choć bezrobocie w Polsce nieznacznie się zwiększyło, to nadal jest popyt na pracowników ze Wschodu. W niektórych branżach trudno jest ich w pełni zastąpić pracownikami z Polski. Są także sektory, które w tym trudnym czasie intensywnie się rozwijają. Firmy potrzebują przede wszystkim pracowników tymczasowych do magazynów, sortowni czy do pracy w terenie — mówi Tomasz Dudek, dyrektor zarządzający OTTO Work Force.

Valeria Jeleńska, prezes firmy doradczej JP Business Law Firm, przypomina, że zasady zatrudniania obcokrajowców ze Wschodu nie są jednakowe. Cudzoziemcy powinni mieć wydawane przez wojewodów albo starostów pozwolenia na pracę, przy czym są one zróżnicowane. Trzeba też wiedzieć, że bez zezwolenia cudzoziemiec nie może pełnić funkcji członka zarządu lub prokurenta spółki.

— Obcokrajowcy z Chin, Nepalu i Indii powinni mieć zezwolenie uprawniające do wykonywania u nas pracy na okres od trzech miesięcy do trzech lat. Uproszczona procedura zatrudnienia dotyczynatomiast pracowników pochodzących z Armenii, Białorusi, Gruzji, Ukrainy, Rosji i Mołdawii. Mogą oni zostać zatrudnieni bez zezwolenia na czas nie dłuższy niż pół roku w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Warunkiem jest, aby przed podjęciem pracy powiatowy urząd pracy zarejestrował oświadczenie pracodawcy o powierzeniu pracy cudzoziemcowi — wyjaśnia Valeria Jeleńska.

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Dodaje, że rejestracja takich oświadczeń jest procedurą o wiele prostszą i szybszą niż uzyskanie zezwolenia. Na wpis oświadczenia do ewidencji urząd ma zazwyczaj siedem dni roboczych — lub miesiąc, jeżeli konieczne jest postępowanie wyjaśniające.

— Minusem jest, że to rozwiązanie dotyczy tylko obywateli sześciu krajów i jest ograniczone w czasie. Zezwolenie można uzyskać na dłużej, poza tym pracownik może pracować nieprzerwanie — podkreśla Valeria Jeleńska. Zwraca uwagę, że pracodawca planujący zatrudnienie kogoś ze wspominanych sześciu państw musi zweryfikować, czy ten ktoś nie pracował wcześniej na podstawie oświadczenia. Jeżeli okaże się, że tak było, powinien sprawdzić, czy może go zatrudnić na podstawie takiego dokumentu lub czy konieczne będzie zezwolenie.

Jeżeli okaże się, że stanowisko (jego rodzaj też ma wpływ na tryb zatrudnienia) albo obywatelstwo wymaga zezwolenia, może trzeba będzie zweryfikować za pośrednictwem urzędu pracy, czy zaspokojenie potrzeb kadrowych pracodawcy jest możliwe na lokalnym rynku. Valeria Jeleńska przypomina, że pracodawca, ubiegając się o pozwolenie na pracę dla cudzoziemca, nie może mieć zaległości wobec ZUS i skarbówki. Umowę o pracę (także cywilnoprawną) powinien zawrzeć w formie pisemnej, w języku zrozumiałym dla obcokrajowca, a zmiana stanowiska, wynagrodzenia i awans wymagają nowego pozwolenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane