Czytasz dzięki

Dłuższa niepewność

DI
opublikowano: 20-03-2012, 00:00

ENERGETYKA

BERNADETTA CZERSKA

prezes Green Assets Inwestycje

Nowa ustawa o odnawialnych źródłach energii (OZE) prawdopodobnie w tym roku w życie nie wejdzie. W konsultacjach społecznych zgłoszono do jej projektu wiele uwag, co stawia przed Ministerstwem Gospodarki wyzwanie wypracowania nowych rozwiązań. Według opinii części ekspertów projekt właściwie należy napisać… od nowa. Wynika z tego, że sektor OZE czeka długi okres niepewności, prawdopodobnie sięgający poza rok 2013.

Propozycje zawarte w projekcie dotyczą m.in. zmian systemu wsparcia wytwarzania energii. Mają wiele słabych stron, zarówno z perspektywy inwestora, jak i wytwórcy energii. Chodzi m.in. o zniesienie obowiązku zakupu produktu OZE, z wyjątkiem mikroinstalacji, a także o ustalanie zróżnicowanych współczynników korygujących co trzy lata na okres kolejnych pięciu lat w podziale na rodzaje OZE. Ograniczyłoby to prognozowanie przez przedsiębiorców realnych przychodów oraz opracowywanie przez inwestorów modeli biznesowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane