Dłuższy horyzont inwestycji

Marek Knitter
12-03-2002, 00:00

Popyt na bony skarbowe nadal jest dość wysoki. Na wczorajszej aukcji Ministerstwo Finansów zaoferowało papiery o łącznej wartości 1,2 mld zł. W porównaniu z ubiegłotygodniową aukcją popyt wzrósł o ponad 260 mln zł i wyniósł 3,121 mld zł. Tym razem najwięcej ofert złożono na papiery roczne, których wartość przekroczyła podaż ponad 2,5-krotnie. Inwestorom bardzo zależało na zakupie papierów, co szybko znalazło swoje odbicie w cenach i średnich rentownościach papierów. Najbardziej widać to było w przypadku bonów półrocznych, których średnia rentowność spadła do 9,765 proc. z 9,875 proc. na poprzedniej aukcji. Nieznacznie obniżyły się również rentowności papierów rocznych.

Na kolejnym przetargu resort zamierza obniżyć podaż bonów półrocznych na korzyść papierów 52-tygodniowych. Łącznie 18 marca MF chce sprzedać papiery za 1,2 mld zł. Popyt może znacznie wzrosnąć jeśli okaże się, że dane o podaży pieniądza będą zgodne z oczekiwaniami. RPP zapowiedziała, że będzie pilnie analizować te dane i to one obok wskaźnika inflacji będą decydowały o kolejnych ruchach dotyczących stóp procentowych. Optymistycznie nastawieni inwestorzy uważają, że jednak dojdzie do kolejnej redukcji stóp w marcu i to przynajmniej o 100 pkt. Oczekiwania te z pewnością będą przyciągały także inwestorów zagranicznych. Zainteresowanie ich jednak może znacznie wzrosnąć, gdyż do spotkania RPP pozostały dwie aukcje bonów i jeden przetarg obligacji 10-letnich.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Dłuższy horyzont inwestycji