DM BZ WBK: Wzrosty stracą impet

KMK
opublikowano: 26-06-2012, 00:00

Ryzyka związane ze światową gospodarką nadal przewyższają korzyści z inwestowania na giełdzie — wynika z analizy DM BZ WBK.

Zdaniem analityków biura, wskaźniki cena do prognozowanych zysków spółek z WIG20 w latach 2012-13 na poziomie 9-10 zaczynają wyglądać atrakcyjnie. Wartość wskaźnika zysk na akcję do ceny wynosi 11 proc., co daje 5 pkt proc. premii w porównaniu z rentownościami 10-letnich obligacji skarbowych.

— Rynek powoli zmierza do momentu, w którym większe zaangażowanie w akcje można uznać za atrakcyjne — głosi strategia.

Analitycy dobrze oceniają również stopę dywidendy blue chipów na poziomie 6 proc. Ich zdaniem i tu premia w stosunku do rentowności obligacji jest atrakcyjna. Wysokie dywidendy powinny niedługo zwiększyć płynność na rynku, ale to za mało, by stały się impulsem do kontynuacji odbicia.

— Oczekujemy, że wzrost WIG20 [10 proc. od 5 czerwca — red.] straci impet. Ożywienie było wąskie, wywołane przez cztery spółki, które ciągnęły indeks do góry. Historia pokazuje że tego typu zwyżki nie trwają długo — uważają analitycy DM BZ WBK.

Ich zdaniem, ostatnie wyniki wskaźników makroekonomicznych sugerują, że gospodarkę czeka silne spowolnienie. Czynniki, które pozwoliły Polsce wyjść obronną ręką z recesji w 2009 r., mogą nie być tak silne w 2012 r.

Według specjalistów biura, na globalnych rynkach utrzyma się wysoka zmienność notowań. Ulga po wyborach w Grecji okazała się trwać jeszcze krócej niż poprawa nastrojów po wiadomościach o przeznaczeniu 100 mld EUR na wykup hiszpańskich banków.

— Mimo lepszych od oczekiwań wyników wyborów droga do rozwiązania problemów Grecji jest nadal daleka. W centrum uwagi pozostają problemy Hiszpanii i Włoch. Ryzyko związane z obydwoma krajami rośnie coraz szybciej, podczas gdy szanse na przeniknięcie problemów Hiszpanii i Włoch są wyższe niż w przypadku Grecji.

— Biorąc pod uwagę ostatnie sygnały z rynku, zakładamy, że politycy nie zdołają wypracować konkretnych rozwiązań. Szczyty G20 i Unii Europejskiej wywołają rozczarowanie wśród inwestorów — głosi strategia DM BZ WBK.

Średnie spółki, polecane przez DM BZ WBK

Getin

Noble Bank

City Interactive

Netia Puławy

PEP

Forte

Synektik

Integer

Ovostar

Magellan

Medicalgorithmics

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KMK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DM BZ WBK: Wzrosty stracą impet