DM BZWBK: na GPW schłodzenie nastrojów

Marek Druś
opublikowano: 12-10-2001, 17:13

Po fali dynamicznych wzrostów, które wyciągnęły indeksy do poziomu sprzed ataku na World Trade Center sesje czwartkowa (szybki i krótki ruch do góry w pierwszej godzinie handlu, który wywindował WIG20 do poziomu 1175 pkt., po którym skłonność do kupna akcji na dużych wzrostach nagle zanikła) i dzisiejsza (WIG20 zamknął się na poziomie wczorajszego zamknięcia mimo podania złych danych makro w USA) przyniosły lekkie schłodzenie nastrojów. Wydaje się, że dla trwałej kontynuacji ruchu powyżej 1200 pkt. na WIG20 (gdzie znajduje się istotny opór) korekta i konsolidacja rynku poniżej tego poziomu są niezbędne.

Moim zdaniem, przynajmniej w krótkim terminie brak dla rynku zagrożeń ze strony polityki (szybko utworzony rząd z silnym premierem z solidnym zapleczem w parlamencie) natomiast niepokój budzi na ile realne jest pogodzenie postulowanego ożywienia gospodarczego i niektórych propozycji mających na celu zwiększenie dochodów bądź ograniczenie wydatków budżetu chociażby związanych z budownictwem (np. objęcie podatkiem VAT sprzedaży mieszkań przez deweloperów, być może podwyższenie podatku VAT na materiały budowlane, likwidacja ulgi budowlanej – co w krótkim terminie tzn. do końca bieżącego roku może spowodować wzrost sprzedaży nowych mieszkań – ale co dalej). Po zrealizowaniu tych zamierzeń jedno jest pewne – w budownictwie mieszkaniowym będzie nie ożywienie a regres i to większy niż obecnie. Miejmy nadzieję, że inne branże znajdą większe uznanie w oczach rządzących. Główne zagrożenie dla wzrostów (oczywiście nie tylko na giełdzie w Warszawie) stanowi ewentualny odwet terrorystów – żeby odnieść zamierzony skutek musiałby być przeprowadzony na podobną lub nawet większą skalę niż ten z 11 września – być może z użyciem broni biologicznej lub chemicznej. Moim zdaniem próba kolejnego ataku terrorystycznego jest niestety nieuchronna gdyż taka jest logika ostatnich wydarzeń. Pozostaje mieć tylko nadzieje, że będzie to próba nieudana, czego życzę nie tylko posiadaczom długich pozycji, ale i nam wszystkim.

Sławomir Janiszewski, DM BZ WBK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu