DM BZWBK: w przyszłym tygodniu wzrosty na GPW

Marek Druś
26-07-2002, 18:03

W dniu dzisiejszym inwestorzy giełdowi działający na GPW nie mogą narzekać na brak emocji. Do godziny 12.30 wydawało się, że dzisiejsza sesja będzie kolejną z długiej sekwencji coraz bardziej destrukcyjnych i emocjonalnych sesji spadkowych.

W momencie gdy spadki na głównych rynkach zachodnich wskazywały raczej na zamknięcie w okolicach 1020 pkt. doszło do raptownego odwrócenia tendencji na rynku warszawskim, poprzedzonego ożywieniem na rynku terminowym. Do godziny 16 indeks wzrósł o ponad 3%, kończąc sesję na poziomie 1067.53 pkt. Potwierdzeniem zainteresowania największymi spółkami był wzrost obrotów (304 mln zł dla spółek wchodzących w skład indeksu WIG 20). Większość dużych spółek, które w początkowej fazie sesji notowały spore straty zakończyły notowania dużymi wzrostami (Agora 5,53%, BRE 76,8%, BPHPBK 5,16%, PKN Orlen 3,07%, TPSA 5,39%, Compland 103,5%).

Zgodnie z oczekiwaniami dynamicznie odreagowały olbrzymią przecenę akcje Softbanku (+15,74%), co nadal w żaden sposób nie wyjaśnia powodów tak gwałtownych zmian kursu tej spółki. Wydaje się, że coraz więcej czynników wskazuje na możliwość zakończenia spadków na giełdzie warszawskiej. Z punktu widzenia analizy technicznej bardzo niskie poziomy wskaźników i oscylatorów wskazujące na możliwość odreagowania, zostały potwierdzone uformowaniem się młotka na tygodniowym wykresie świecowym (nawiasem mówiąc była to dziesiąta z rzędu czarna świeca tygodniowa, co także sugerowałoby kończący się potencjał spadkowy).

Innym czynnikiem wskazującym na bliskość dołka były dające się zauważyć w mijającym tygodniu coraz bardziej emocjonalne reakcje uczestników rynku, typowe dla ostatniej fazy spadków. Zachowanie giełd zachodnich wskazuje na możliwość ukształtowania się średnioterminowych dołków na wykresach indeksów. Osobiście uważam, iż przyszły tydzień, mimo nadal bardzo rozchwianych nastrojów, może być wykorzystywany do bardziej zdecydowanego zajmowania długich pozycji.

W związku z powyższym zaryzykuję wysunięcie scenariusza, w którym przyszły tydzień będzie pierwszym od dłuższego czasu tygodniem wzrostowym. W przypadku dłuższego odreagowania motorem wzrostu będą największe spółki.

Sławomir Koźlarek, DM BZ WBK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DM BZWBK: w przyszłym tygodniu wzrosty na GPW