DM IDM: Wzrasta niepewność wśród inwestorów

Kamil Oziemczuk
opublikowano: 23-11-2010, 12:34

Na poniedziałkowej sesji obserwowaliśmy sporą zmienność na wszystkich instrumentach finansowych. Sesja Handel zapowiadał się dość spokojnie - zarówno z technicznego, jak i fundamentalnego (niewiele danych makroekonomicznych) punktu widzenia. W trakcie sesji pojawiły się jednak kolejne niepokojące doniesienia na temat sytuacji gospodarczej Irlandii.

To doprowadziło do silnego osłabienia euro względem dolara (w trakcie sesji para walutowa zniżkowała o ponad 200 pipsów) i przyczyniło się do spadków na indeksach akcji. Pomimo wczorajszego porannego otwarcia luką wzrostową, już na zamknięciu sesji większość giełd domknęła lukę. Spadki na giełdach oraz na parze EUR/USD doprowadziły wczoraj do osłabienia złotego względem innych walut.

We wtorek na rynek napłynie sporo istotnych danych makroekonomicznych, które mogą mieć wpływ na nastroje. Przede wszystkim o godzinie 14:30. poznamy publikację PKB USA. W Polsce z kolei ogłoszona zostanie decyzja RPP ws. stóp procentowych. Wg prognoz, stopy mają pozostać na niezmienionym poziomie.

Wczorajsza spadkowa sesja doprowadziła do jednogroszowego osłabienia złotego względem euro. Krajowa walutowa w stosunku do euro zachowuje się w ostatnim czasie bardzo stabilnie. Zmienność jest  niewielka, a kurs od trzech miesięcy znajduje się w obszarze 3,8737-3,9869. Poziomy te stanowią odpowiednio poziomy: wsparcia i oporu.

Negatywne doniesienia dotyczące gospodarki Irlandii doprowadziły do zdecydowanego osłabienia euro względem dolara. W dniu dzisiejszym ruch spadkowy jest kontynuowany, aczkolwiek nie tak dynamicznie, jak wczoraj.  Niepokój wśród inwestorów zwiększa coraz większa liczba negatywnych informacji nt. gospodarek Hiszpanii i Portugalii. Może to prowadzić do dalszego osłabienia euro względem dolara. Poziom wsparcia to 1,3446, z kolei opór znajduje się na poziomie 1,3765 (38,2 proc. zniesienia Fibonacciego).

Na parze GBP/USD ponownie doszło do testowania trzymiesięcznej linii trendu wzrostowego na poziomie 1,59. Na wykresie dziennym uformowała się formacja trójkąta. Wybicie dołem otwiera drogę w okolice 1,5650, z kolei wybicie górą to powrót do ruchu zgodnego z trendem. Najbliższy opór znajduje się na poziomie 1,6050.

Ostatnie 6 świec na wykresie dziennym znajduje się w obszarze 82,83-83,83. Świece te to głównie szpulki oraz doji. Świadczy to o dużej niepewności  wśród inwestorów co do dalszych ruchów na tej parze. Po tak długiej i wąskiej konsolidacji można spodziewać się silnego wybicia na jednej z najbliższych sesji. Para znajduje się również pod technicznym oporem na poziomie 83,99.

Kamil Oziemczuk
DM IDM

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Oziemczuk

Polecane