DM IDM: Wzrasta niepewność wśród inwestorów

Kamil Oziemczuk
opublikowano: 23-11-2010, 12:34

Na poniedziałkowej sesji obserwowaliśmy sporą zmienność na wszystkich instrumentach finansowych. Sesja Handel zapowiadał się dość spokojnie - zarówno z technicznego, jak i fundamentalnego (niewiele danych makroekonomicznych) punktu widzenia. W trakcie sesji pojawiły się jednak kolejne niepokojące doniesienia na temat sytuacji gospodarczej Irlandii.

To doprowadziło do silnego osłabienia euro względem dolara (w trakcie sesji para walutowa zniżkowała o ponad 200 pipsów) i przyczyniło się do spadków na indeksach akcji. Pomimo wczorajszego porannego otwarcia luką wzrostową, już na zamknięciu sesji większość giełd domknęła lukę. Spadki na giełdach oraz na parze EUR/USD doprowadziły wczoraj do osłabienia złotego względem innych walut.

We wtorek na rynek napłynie sporo istotnych danych makroekonomicznych, które mogą mieć wpływ na nastroje. Przede wszystkim o godzinie 14:30. poznamy publikację PKB USA. W Polsce z kolei ogłoszona zostanie decyzja RPP ws. stóp procentowych. Wg prognoz, stopy mają pozostać na niezmienionym poziomie.

Wczorajsza spadkowa sesja doprowadziła do jednogroszowego osłabienia złotego względem euro. Krajowa walutowa w stosunku do euro zachowuje się w ostatnim czasie bardzo stabilnie. Zmienność jest  niewielka, a kurs od trzech miesięcy znajduje się w obszarze 3,8737-3,9869. Poziomy te stanowią odpowiednio poziomy: wsparcia i oporu.

Negatywne doniesienia dotyczące gospodarki Irlandii doprowadziły do zdecydowanego osłabienia euro względem dolara. W dniu dzisiejszym ruch spadkowy jest kontynuowany, aczkolwiek nie tak dynamicznie, jak wczoraj.  Niepokój wśród inwestorów zwiększa coraz większa liczba negatywnych informacji nt. gospodarek Hiszpanii i Portugalii. Może to prowadzić do dalszego osłabienia euro względem dolara. Poziom wsparcia to 1,3446, z kolei opór znajduje się na poziomie 1,3765 (38,2 proc. zniesienia Fibonacciego).

Na parze GBP/USD ponownie doszło do testowania trzymiesięcznej linii trendu wzrostowego na poziomie 1,59. Na wykresie dziennym uformowała się formacja trójkąta. Wybicie dołem otwiera drogę w okolice 1,5650, z kolei wybicie górą to powrót do ruchu zgodnego z trendem. Najbliższy opór znajduje się na poziomie 1,6050.

Ostatnie 6 świec na wykresie dziennym znajduje się w obszarze 82,83-83,83. Świece te to głównie szpulki oraz doji. Świadczy to o dużej niepewności  wśród inwestorów co do dalszych ruchów na tej parze. Po tak długiej i wąskiej konsolidacji można spodziewać się silnego wybicia na jednej z najbliższych sesji. Para znajduje się również pod technicznym oporem na poziomie 83,99.

Kamil Oziemczuk
DM IDM

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Oziemczuk

Polecane