DM PBK: decyzja Fedu nie zaskoczyła giełd w USA

Przemek Barankiewicz
20-03-2002, 09:33

FED wczoraj nie zaskoczył – stopy pozostały na dotychczasowym poziomie a nastawienie zmieniło się na neutralne. Zarząd Rezerwy Federalnej w komunikacie po posiedzeniu stwierdził jednocześnie, że gospodarka powraca na ścieżkę wzrostu. Istnieje jednak zagrożenie, że popyt w najbliższym czasie nie będzie na tyle duży by doprowadzić do wyraźniejszej poprawy w sytuacji gospodarczej. Decyzja i komunikat były właściwie zgodne z oczekiwaniami rynku i nie spowodowały większego ruchu. Najistotniejszą kwestią pozostaje obecnie kiedy FED zdecyduje się na pierwszą podwyżkę stóp procentowych – wczoraj większość analityków takiej decyzji oczekiwała na posiedzeniu czerwcowym.

Sesja zakończyła się umiarkowanym wzrostem DJIA i minimalną zwyżką Nasdaq Composite. W podtrzymaniu dobrej koniunktury pomogły pozytywne informacje ze spółek. Procter&Gamble poinformował, że oczekuje wyższych od wcześniej prognozowanych wyników finansowych (wyższa sprzedaż Clailor) a Goldman Sachs opublikował lepsze od oczekiwań wyniki za ostatni kwartał. Wczoraj obroty zarówno na NYSE jak i na Nasdaq’u nie były imponujące – na pierwszym rynku minimalnie wzrosły, na drugim spadły, w obu przypadkach mieściły się poniżej średnich z ostatniego miesiąca.

Dzisiaj o 14:30 opublikowane zostaną dane z rynku nieruchomości – zezwolenia na budowy domów i rozpoczęte budowy domów w lutym. Oczekuje się, że liczba zezwoleń spadła z 1,706 mln do 1,650 mln a liczba rozpoczętych budów zmniejszyła się z 1,67 mln do 1,63 mln.

Przebieg wczorajszych notowań istotnych wskazówek co do rozwoju koniunktury nie daje. DJIA tylko naruszył opór na 10 600 pkt a S&P 500 nie uporał się z poziomem 1175 pkt. Najgorzej zachował się Nasdaq Composite – na wykresie świecowym utworzyło się kolejne doji. Obroty były wczoraj niskie i raczej nie wskazują na duży potencjał strony popytowej. Sytuacja nie jest jeszcze jednoznaczna, ale na najbliższych sesjach nieco bardziej prawdopodobne są spadki indeksów.

Dariusz Nawrot, DM PBK SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / DM PBK: decyzja Fedu nie zaskoczyła giełd w USA