DM PBK: inwestorzy w USA liczą na cięcie stóp

Marek Druś
21-06-2001, 09:55

Podobnie jak efekt Oracle ograniczył się we wtorek do samego Oracle, tak wczoraj ostrzeżenia o gorszych wynikach ze strony Tellabs miały wpływ niemal wyłącznie na kurs Tellabs (-24,3%). Inwestorów nie bardzo przeraziły też pesymistyczne wizje analityków Goldman Sachs dotyczące sektora półprzewodników – obniżyli oni wczoraj, drugi raz w tym roku, szacunki zysków dla kilku kluczowych spółek z sektora. Nastroje na rynku nieco poprawił komunikat z AOL Time Warner. Spółka stwierdziła, że jej przychody z reklam stabilizują się, dzięki czemu najprawdopodobniej uda się zrealizować prognozy wyników na ten rok. Lepsze od oczekiwań okazały się wyniki kolejnego brokera (po wtorkowych dobrych rezultatach Goldman Sachs i Lehman Brothers) - Bear Stearns (zysk na akcję wyniósł $1,19 wobec $1,09 oczekiwanych). Pomimo znacznych zmian kierunku ruchu w trakcie sesji końcówka handlu przyniosła poprawę notowań na obu rynkach. Wzrosty cen potwierdzone zostały wysokimi obrotami, wyraźnie przekraczającymi średnią z ostatniego miesiąca.

Niewiele wniosło przemówienie Alana Greenspana przed senacką komisją bankowości. Szef FED potwierdził tylko w swoim wystąpieniu, że inflacja w USA nie jest obecnie problemem, nie zagrażają jej nawet rosnące koszty wynagrodzeń i ceny paliw. Z drugiej strony warte podkreślenia są wypowiedzi kilku przedstawicieli FED, którzy bardziej pesymistycznie, niż kilka miesięcy temu, oceniają możliwości powrotu gospodarki amerykańskiej na ścieżkę wzrostu gospodarczego. Część oficjeli FED jest zaniepokojona, że najbardziej agresywny od 19 lat cykl obniżek stóp procentowych do tej pory nie dał pozytywnych rezultatów. Wierzą oni nadal, że pozytywne efekty powinny się pojawić, jednak nie sądzą już by nastąpiło to w tym roku. Obawiają się też, że kolejne obniżki stóp procentowych nie zwiększą szybko popytu inwestycyjnego.

Najbliższe sesje powinny przynieść uspokojenie na giełdzie nowojorskiej. Już w najbliższy wtorek rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie FED. Niemal wszyscy spodziewają się obniżki stóp procentowych, pozostaje tylko kwestia jej skali (25 czy 50 pkt bazowych). Regułą jest, że rynek na najbliższych sesjach przed FOMC wykazuje tendencję do wzrostu. Pomimo iż redukcja stóp jest już zdyskontowana, to nadzieje na to, że skala obniżki wyniesie 50 pkt mogą popchnąć giełdy w górę.

Dariusz Nawrot, DM PBK SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / DM PBK: inwestorzy w USA liczą na cięcie stóp