DM PBK: na giełdach w USA dominowały spadki

DM PBK
opublikowano: 21-01-2002, 09:23

Piątkowy, lepszy od oczekiwań indeks nastrojów wśród konsumentów, nie uratował rynku amerykańskiego przed spadkiem. Jak poinformował Uniwersytet Michigan nastroje konsumentów w styczniu kolejny raz się poprawiły – wstępny wskaźnik nastrojów wzrósł z 88,8 pkt do 94,2 pkt, podczas gdy oczekiwano, że wyniesie 90 pkt.

Piątkowy, lepszy od oczekiwań indeks nastrojów wśród konsumentów, nie uratował rynku amerykańskiego przed spadkiem. Jak poinformował Uniwersytet Michigan nastroje konsumentów w styczniu kolejny raz się poprawiły – wstępny wskaźnik nastrojów wzrósł z 88,8 pkt do 94,2 pkt, podczas gdy oczekiwano, że wyniesie 90 pkt. Niższy od oczekiwań okazał się deficyt obrotów bieżących za listopad - $27,89 mld vs $28,6 mld. Dane nie wywarły jednak pozytywnego wpływu na rynek. Ważniejsze okazały się czwartkowe wyniki IBM i Microsoft oraz niezbyt optymistyczne w treści komunikaty spółek. Atmosfera na rynku nie była tak nerwowa jak we wtorek, a stosunkowo duże spadki na zamknięciu wynikały ze zniechęcenia uczestników rynku. Obroty zarówno na NYSE jak i na Nasdaq’u były nieco niższe niż tydzień czwartek.

Ten tydzień nie będzie obfitował w dane makroekonomiczne. Jutro opublikowany zostanie tzw. indeks wiodących wskaźników, we czwartek tygodniowa liczba wniosków zasiłki dla bezrobotnych, bezrobotnych a w piątek – sprzedaż domów na rynku wtórnym.

Dzisiaj sesji w USA nie będzie – święto Martina Luthera Kinga. Jutro rynek już powróci do życia. Ponieważ główne indeksy są już blisko technicznych wsparć, dość prawdopodobna jest przynajmniej niewielka poprawa notowań. Poza tym w przyszłym tygodniu odbędzie się pierwsze w tym roku posiedzenie FOMC – całkiem możliwa jest więc „gra” pod FED.

Dariusz Nawrot, DM PBK SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DM PBK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DM PBK: na giełdach w USA dominowały spadki