DM PBK: na giełdach w USA panował spokój

Marek Druś
opublikowano: 19-10-2001, 10:07

Czwartkowa sesja w Nowym Jorku przebiegała w dość spokojnej atmosferze. DJIA zanotował kolejny, jednak już nie tak dotkliwy jak w środę spadek (o 0,8%) a Nasdaq Composite po silnym środowym spadku minimalnie odbił w górę (+ 0,4%). Zmienność kursów na obu rynkach była zdecydowanie niższa niż w środę, niższe były też obroty (ukształtowały się w okolicach średnich z ostatniego miesiąca).

Po sesji wyniki opublikował Microsoft. Co prawda zysk na akcję przewyższał oczekiwania analityków (43 centy wobec 39 centów oczekiwanych), ale już zysk netto na akcję był zdecydowanie niższy (23 centy). Duży spadek zysku na poziomie netto miał przede wszystkim wynikać z inwestycji w telewizję kablową i w sektor telekomunikacyjny. Przychody ze sprzedaży Microsoftu mieściły się w przedziale oczekiwań analityków. Spółka szacuje jednocześnie, że sprzedaż w następnym kwartale wzrośnie o 9 proc. (r/r) w wyniku wprowadzenia nowych produktów (system operacyjny Windows XP oraz konsola do gier Xbox). Zysk na akcję w następnym kwartale ma wynieść 49-50 centów, czyli w granicach oczekiwań analityków.

Większego wpływu na przebieg notowań nie wywarły dane z rynku pracy. Wczoraj Departament Pracy podał, że liczba osób ubiegających się o zasiłki dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu (kończącym się 13 października) wzrosła do 490 tys. Wynik ten przekraczał oczekiwania analityków – 485 tys. Jednocześnie czterotygodniowa średnia liczby osób ubiegających się o zasiłki wzrosła do najwyższego poziomu od 10 lat – 491 tys. Liczba osób uprawnionych do zasiłków dla bezrobotnych wzrosła w tygodniu kończącym się 6 października o 152 tys. do 3 650 tys., czyli do poziomu najwyższego od 18 lat.

Dzisiaj przed rozpoczęciem notowań przedstawione zostaną dane o inflacji na poziomie konsumentów. Analitycy oczekują, że inflacja całkowita jak i bazowa wzrośnie w takim samym stopniu – o 0,2%. Przed sesją opublikowana zostanie też wielkość deficytu handlowego w sierpniu (oczekuje się $28,6 mld) a w trakcie sesji poziom nadwyżki budżetowej we wrześniu ($29 mld). Dane te raczej nie powinny odnieść większego wpływu na rynek. Negatywnie może zadziałać jedynie inflacja gdyby okazało się, że jest wyraźnie wyższa od oczekiwań. Rynek oczekuje bowiem kolejnej obniżki stóp procentowych na listopadowym posiedzeniu FOMC – wyższa inflacja mogłaby zrodzić obawy, że do cięcia stóp nie dojdzie.

Dariusz Nawrot, DM PBK SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / DM PBK: na giełdach w USA panował spokój