DM PKO BP oczekuje wzrostu indeksu WIG w tym roku

ISBNews
opublikowano: 14-01-2014, 16:10

Stopa zwrotu dla akcji spółek notowanych na warszawskiej GPW wyniesie 10-15% w tym roku, jednak małym i średnim spółkom trudno będzie pokonać po raz drugi blue-chipy.

Dlatego ważna będzie selekcja spółek w poszczególnych sektorach, przy czym należy oczekiwać, że pozytywnie będą zachowywać się banki i spółki produkujące materiały budowlane, zaś II połowa roku może przynieść niespodzianki w spółkach surowcowych i energetycznych, oceniają analitycy DM PKO BP.

Zobacz więcej

fot. Puls Biznesu, TR

„Na pewno będzie to rok ożywienia gospodarczego zarówno w gospodarce światowej, jak i w Polsce i pierwszy rok, kiedy rządy będą aktywnie stymulowały gospodarki. Wydaje się, że będzie to rok o najwyższym wzroście PKB od kilku lat. Z drugiej strony banki centralne zaczną zacieśniać politykę pieniężną, a w USA hasłem na ten rok jest tempering, co pomimo dobrych perspektyw dla gospodarki może negatywnie odbić się na rynkach finansowych. Będzie to rok wzrostu, ale i podwyższonej zmienności na rynku akcji. Zakładamy jednak, że cały rok zakończymy na plusie" – powiedział dyrektor ds. strategii i analiz PKO BP Paweł Borys podczas spotkania z dziennikarzami.

Dodał, że wydaje się, iż obecne ożywienie ma charakter trwały, a wzrost PKB przyspieszy do 3,0-3,5% w drugiej połowie 2014 r. po tym jak - według prognoz PKO BP - wzrost w IV kw. 2013 r. wyniósł 2,5%. W bieżącym roku powinna też nastąpić „normalizacja" inflacji, która jednak pozostanie wciąż na relatywnie niskim poziomie – 2-2,5% na koniec 2014 r. W scenariuszu bazowym, początek zacieśniania polityki pieniężnej będzie miał miejsce w IV kw. 2014 r.

„Pozostajemy optymistami jeśli chodzi o polski rynek akcji  w tym roku i spodziewamy się całkowitej stopy zwrotu na GPW rzędu 10-15% w ciągu roku. Wyceny spółek co prawda poszły w górę, ale jeszcze nie przekroczyły progu przewartościowania. Dodatkowym argumentem za polskimi spółkami jest to, że wiele z nich płaci dywidendy. To, co zmienia się w porównaniu z naszym nastawieniem z początku ubiegłego roku to  fakt, że nie stawiamy już na małe i średnie spółki, ale na selekcję spółek w poszczególnych sektorach" – powiedział dyrektor biura analiz rynkowych DM PKO BP Artur Iwański.

Dodał, że obecny optymizm i widoczny trend wzrostowy wspierane są przez pozytywne momentum wyników (prognozowany wzrost zysku na akcję to 10% w 2014 r. i 15% w 2015 r. ) oraz solidną stopę dywidendy (4,4%).

„Z indeksu WIG20 spodziewamy się całkowitej stopy zwrotu na poziomie również 10-15%, ale ze względu na dywidendę na poziomie 4,4% wartość indeksu na koniec roku według nas sięgnie 2.560-2.680" – zaznaczył.

W ocenie Iwańskiego, w tym roku należy postawić na banki, przemysł i materiały budowlane.

„Dobrze postrzegamy też perspektywy deweloperów, handlu i mediów. Jesteśmy negatywnie nastawieni do sektora energetycznego, paliwowego i chemii, a także telekomunikacyjnego. Surowce będą na początku roku pod presją, ale w drugiej połowy zarówno tu, jak i w energetyce możemy mieć niespodziankę" – powiedział Iwański.

Zaznaczył jednak, że duży wpływ na GPW będą miały skokowe zmiany w systemie OFE i ich trójfazowy charakter. Kontynuacja procesu zmian w strukturze portfeli oraz znaczący spadek aktywów netto  będą miały bardzo mocny zarówno krótkoterminowy jak i strukturalny wpływ na GPW. Wpłynie to na wzrost zmienności w drugiej połowie roku, zaostrzy konkurencję na rynku pierwotnym, ale w jego ocenie docelowo fundamenty, a nie napływy będą wyznaczać ceny akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu