DM WBK: na GPW sprawdziły się prognozy zniżek

Marek Druś
03-07-2001, 16:58

Po wczorajszej gwałtownej przecenie i przebiciu ostatniego dołka, już chyba tylko najwięksi optymiści łudzą się jeszcze choćby lekkim odreagowaniem. Tak więc pomimo nienajgorszej sesji w Stanach Zjednoczonych, oczekiwania przed dzisiejszymi notowaniami nie należały do zbyt pozytywnych.

Również nastroje ogólnogospodarcze ulegają stałemu pogorszeniu, czego najlepszym dowodem są coraz bardziej pesymistyczne prognozy Ministra Finansów. Nie mniej wyraźny jest również fakt, że nikt już nie "czaruje" opinii publicznej, że założenia budżetowe mają szanse się spełnić. Ponadto przygotowywana nowelizacja budżetu jest wciąż odraczana z racji coraz nowszych ( i niestety coraz pesymistyczniejszych) prognoz na temat wielkości dziury do załatania. Kończy się również etap malejącego deficytu obrotów bieżących, co pokazały ostatnie dane. Przedsiębiorstwa zaczęły nie wytrzymywać kosztów utrzymania rynków zagranicznych i rachunek ekonomiczny musiał wziąć górę. Malejący popyt wewnętrzny sprawił z kolei, że kryterium ceny stało się dla konsumentów jeszcze ważniejsze i w rezultacie zanotowaliśmy wzrost relatywnie tańszego importu.

Jeśli dodamy do tego rozpoczęty właśnie sezon urlopowy i fakt, że w ostatnich latach wakacje zawsze charakteryzowały się przeceną, to mimo dużych spadków sprzedaż akcji wciąż pozostaje wariantem wartym rozważenia. W każdym bądź razie trudno znaleźć argumenty za poprawą obecnej sytuacji i przed osiągnięciem przez WIG20 1.000 pkt. kupno wiąże się z bardzo wysokim ryzykiem. Rynek jest bezlitosny, co najlepiej widać chociażby na przykładzie Netii czy Softbanku.

Robert Uzarewicz, DM WBK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / DM WBK: na GPW sprawdziły się prognozy zniżek