DM XTB: Nastroje nadal dobre

Przemysław Kwiecień
opublikowano: 09-12-2010, 09:21

Choć na rynku sporo jest spekulacji odnośnie do wyższej od oczekiwań inflacji w Chinach i możliwych odpowiedzi ze  strony banku Chin, nastroje cały czas są dobre – akcje i surowce drożeją, ruchy na rynku walut są ograniczone. Dziś w trakcie sesji azjatyckiej humory inwestorom dodatkowo poprawiły świetne dane z australijskiego rynku pracy.

Dobre dane z Australii, drożeją akcje, traci dolar amerykański

W listopadzie zatrudnienie w australijskiej gospodarce wzrosło aż o 54,6 tys. To nie tylko więcej niż oczekiwano (+19 tys.), ale także więcej niż w poprzednim miesiącu (+29,7 tys.). To także więcej niż w USA, mimo iż australijski rynek pracy jest ok. 12 razy mniejszy niż amerykański. Dane teoretycznie są świetne z punktu widzenia dolara australijskiego, i rzeczywiście AUD/USD rośnie z 0,9780 do 0,9860. Reakcja mogłaby być większa i bardziej trwała gdyby nie dwuznaczna sytuacja w zakresie krajowej polityki monetarnej. Po słabych danych o PKB w trzecim kwartale Bank Australii nie zmienił w tym miesiącu stóp procentowych i prawdopodobnie ta przerwa w podwyżkach będzie dłuższa. Bardzo silny rynek pracy mógłby to zmienić, jednak aby rynek znów zaczął silniej spekulować o podwyżkach stóp potrzeba będzie więcej dobrych danych.

Dane poprawiły natomiast nastroje na innych rynkach. Rosną kontrakty na amerykańskie indeksy, rosną także notowania pary EUR/USD. Euro kosztuje obecnie ok. 1,33 USD, jednak para cały czas nie może poradzić sobie z górnym ograniczeniem kanału spadkowego, w którym pozostaje od ponad miesiąca. Nawet jeśli to się uda, szansa na większe wzrosty pojawi się dopiero po pokonaniu poziomu 1,3447.  

USD/JPY – silne odbicie rentowności w USA

Silne cofnięcie na USD/JPY po słabych danych z rynku pracy USA nie trwało długo. Powód notowanych we wtorek i środę wzrostów na parze to szybki powrót wzrostów rentowności w USA. Tak szybki zwrot na rynku stopy procentowej dla dolara może nieco zaskakiwać. Co prawda, po danych argumentowaliśmy, iż nie musi do być jeszcze potwierdzenie słabości rynku pracy, ale wydaje się, iż doszedł to nowy element. Przedłużenie ulg podatkowych, które ucieszyło rynki akcji oznacza absolutny brak woli dla konsolidacji fiskalnej, co wcześniej czy później musi znaleźć odbicie na rynku stopy procentowej. Zauważa się przede wszystkim wzrost rentowności obligacji 10-letnich i rzeczywiście w ciągu miesiąca wzrosły one o 60 bp osiągając poziom bliski temu sprzed roku. Dla notowań USD/JPY ważniejsze są jednak krótsze stopy procentowe i te też rosną. Podawana przez nas już wielokrotnie stawka kontraktu FRA18x24 (kontrakt na 6-miesięczny LIBOR dolarowy z terminem wykonania za 18 miesięcy) wzrosła wczoraj do 1,41% - najwyżej od lipca, kiedy rynek dopiero zaczynał spekulować o QE2 (rozluźnieniu ilościowym ze strony Fed). To może oznaczać, iż rynek spodziewa się, iż przesadnie luźna polityka gospodarcza teraz zmusi Fed do szybszej reakcji – być może już w przyszłym roku.

Technicznie, na parze USD/JPY realizujemy ostatnią falę korekty (C ze struktury ABC), która może być relatywnie krótka, co oznaczałoby korektę nieregularną. Potwierdzeniem scenariusza wzrostowego będzie pokonanie strefy oporu 84,27-84,40 wyznaczonej przez szczyt fali B i wierzchołek poprzedniej 5-falowej struktury wzrostowej. 

W kalendarzu – dane z USA, bilans handlowy w Chinach 

W USA poznamy dziś tygodniowe dane o nowych bezrobotnych – publikacja teoretycznie pomniejsza, jednak mimo wszystko pierwsze dane z rynku pracy po słabym raporcie miesięcznym (14.30, konsensus 426 tys.). Rynek nie wie do końca, czego się spodziewać, gdyż dane tygodniowe pokazywały ostatnio znacznie lepszy obraz niż ostatni raport miesięczny. Wcześniej decyzja Banku Anglii (13.00), który jednak ciągle powinien wstrzymywać się od jakichkolwiek ruchów. Uwaga inwestorów z końcem tygodnia będzie kierować się jednak w stronę Chin – w nocy mamy tam dane o bilansie handlowym, najważniejsze dane (i Ew. decyzje) nadejdą jednak w weekend.

dr Przemysław Kwiecień
Główny ekonomista X-Trade Brokers DM

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / DM XTB: Nastroje nadal dobre