DMDmodular zbuduje wzorcowy dom modułowy

opublikowano: 12-09-2022, 17:12
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Został wybrany wykonawca wielorodzinnego budynku, który ma się stać modelem do naśladowania dla zrównoważonego budownictwa samorządowego.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jaki jest koszt wybudowania 27 mieszkań we wzorcowej technologii modułowej
  • jakie proekologiczne rozwiązania zastosowano w projekcie
  • dlaczego deweloperzy nie budują takich domów

Czterokondygnacyjny blok w technologii modułowej na 27 mieszkań powstanie w Mysłowicach. 90 proc. kubatury będą stanowiły moduły – łącznie 56 sztuk – wyprodukowane w fabryce DMDmodular z podkrakowskiej Skawiny. Koszt finansowanej z funduszy unijnych inwestycji wynosi ok. 17 mln zł. Budowa ma ruszyć w I kw. 2023 r. Wykonawcę projektu efektywnego energetycznie budynku modułowego dla samorządów wyłoniło 7 września Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). W konsorcjum oprócz DMDmodular są też Politechnika Krakowska oraz spółka Lightoffo.

Ze Skawiny
Ze Skawiny
W Mysłowicach, a potem innych polskich miastach, ma się pojawić metoda szybkiego i ekologicznego budowania domów wypracowana przez DMDmodular ze Skawiny, której prezesem jest Ewelina Woźniak-Szpakiewicz

Czas realizacji, obejmującej przygotowanie fundamentów, montaż przywiezionych ze Skawiny modułów i zagospodarowanie terenu przewidziano na zaledwie trzy miesiące. Wysoką efektywność energetyczną mają zapewnić magazynowanie energii z gruntu i słońca oraz odzyskiwanie energii cieplnej ze zużytego powietrza. Panele fotowoltaiczne pokryją większość dachu i południowej elewacji budynku. Ponadto woda szara i opadowa będzie wykorzystywana na potrzeby techniczne i do nawadniania zielonego otoczenia budynku.

– Jesteśmy przekonani, że ten nowoczesny proekologiczny budynek przyniesie wymierne korzyści miastu i jego mieszkańcom, zarówno w sferze społecznej, urbanistyczno-architektonicznej, jak również ekonomicznej – mówi Małgorzata Książek-Grelewicz, dyrektor Miejskiego Zarządu Gospodarki Komunalnej w Mysłowicach.

Według Eweliny Woźniak-Szpakiewicz, prezes DMDmodular i kierownika całego konsorcjum, rozwiązania zastosowane w myślenickim projekcie można z powodzeniem powielać w budownictwie mieszkaniowym, senioralnym, hotelowym czy zakwaterowania studenckiego.

– Dzięki współpracy z NCBiR powstał projekt, który można sprawnie dostosowywać i implementować w dowolnym miejscu na świecie – mówi Ewelina Woźniak-Szpakiewicz.

Liczy, że szybkość realizacji, trwałość technologii, atrakcyjność wizualna obiektu i wysoki standard osiągnięte przy światowej klasy wskaźnikach efektywności energetycznej pozytywnie wpłynie na zmianę postrzegania budownictwa modułowego w Polsce.

Dotychczas obiekty montowane z produkowanych w różnych polskich fabrykach modułów powstawały głównie za granicą. Zdaniem Konrada Płochockiego, wiceprezesa Polskiego Związku Firm Deweloperskich, powodem braku zainteresowania w Polsce jest wyższa cena mieszkania niż w przypadku budownictwa tradycyjnego. Na Zachodzie, gdzie trzeba dużo więcej zapłacić za wykonawstwo (3-3,5 tys. EUR za m kw.), wykorzystanie prefabrykacji opłaca się, bo do montażu potrzeba znacznie mniej ludzi. W Polsce koszt wykonawstwa to tylko 6,8 tys. zł za m kw., więc oszczędności są niewielkie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane