Czytasz dzięki

Dmitriew: Arabia Saudyjska i Rosja bardzo blisko porozumienia

opublikowano: 06-04-2020, 10:05

Kirył Dmitriew, szef funduszu inwestycyjnego Rosji zasygnalizował, że porozumienie z Arabią Saudyjska w sprawie obniżki wydobycia jest już bardzo blisko, pisze Reuters.

W wypowiedzi dla CNBC Dmitriew podkreślał znaczenie zawarcia porozumienia między Rosją i Arabią Saudyjską dla rynku ropy. Podkreślił, że jego skutkiem byłaby jego stabilizacja.

Kiryłł Dmitriew
Zobacz więcej

Kiryłł Dmitriew fot. Bloomberg

- Jesteśmy już bardzo blisko – powiedział o porozumieniu szef Rosyjskiego Fundusz Inwestycji Bezpośrednich. 

Dmitriew pełni w relacjach Rosji z Arabią Saudyjską rolę „dobrego policjanta”. Już pod koniec marca sygnalizował gotowość Moskwy do rozmów w sprawie nowego porozumienia. Także już wówczas sygnalizował, że dla Rosji warunkiem jest przyłączenie się do niego nowych państw.

W czwartek w ubiegłym tygodniu prezydent Donald Trump ogłosił niespodziewanie, że po miesiącu wojny cenowej Rosja i Arabia Saudyjska są gotowe obniżyć wydobycie ropy. Wywołało to rekordowy, jednodniowy wzrost jej ceny. W poniedziałek miała odbyć się wideokonferencja OPEC+ jednak ją opóźniono po tym jak podczas weekendu przedstawiciele Rosji i Arabii Saudyjskiej w serii odrębnych wypowiedzi oskarżali się m.in. o spowodowanie spadku cen ropy i mówienie nieprawdy. CNBC poinformowało, że spotkanie może odbyć się w czwartek. W poniedziałek rano na rynkach azjatyckich cena ropy spadała dwucyfrowo, ale w miarę upływu czasu odrobiła dużą część strat. Obecnie ropa Brent tanieje o 1,1 proc. do 33,75 USD, a kurs ropy WTI spada o 1,4 prod. co 27,94 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane