Do „czarnego poniedziałku” daleko

opublikowano: 24-08-2015, 16:37

Twitterowe #blackmonday dziś ożyło, ale do pierwowzoru przecena na Wall Street ma się nijak.

Na otwarciu amerykańskich giełd indeks Dow Jones Industrial Avarage tracił 1 tys. punktów. To "tylko" 3,3 proc. W 1987 r. stracił 22,6 proc. w ciągu jednego dnia.
 
W punktach było to 508. Ale ze względu na procentową skale przeceny 19 października 1987 r. przeszedł do historii jako „Czarny poniedziałek”.

W przeciwieństwie do obecnej sytuacji tąpniecie nie zaczęło się w Chinach, ale te dostały rykoszetem . Do końca października 1987 r. giełda w Hongkongu, będącym jeszcze brytyjską kolonią, straciła prawie połowę wartości. Giełda australijska spadła w tym czasie o 41,8 proc., hiszpańska o 31 proc., a londyńska o 26,4 proc.
 
Przyczyn krachu sprzed 28 lat należy upatrywać w połączeniu przegrzania rynków z napiętą sytuacją międzynarodową. Pod koniec 1985 r. i na początku 1986, gospodarka amerykańska zaczęła wytracać impet szybkiego wzrostu po recesji z początku lat 80. Giełda znacząco zaś wyprzedzała wskaźniki przedsiębiorstw. Na to nałożyły się napięcia na rynku ropy naftowej. W wyniku jej rynkowych nadwyżek tylko w 1986 r. ceny ropy spadły o połowę. Ale tuż przed „czarnym poniedziałkiem” w 1987 r. Iran rozpoczął ataki na tankowce płynące z Kuwejtu do Stanów Zjednoczonych. Kuwejt udostępniał w tym czasie swoje porty Irakowi, z którym Iran toczył wojnę. W odwecie za ataki na tankowce Amerykanie zaatakowali irańskie instalacje w Zatoce Perskiej.
 
Popularnym wytłumaczeniem samej skali załamania jest też rodzący się wtedy handel automatyczny, czyli generowanie zleceń przez programy komputerowe reagujące automatycznie na coraz to niższe wyceny akcji.
 
Po krachu, grupa 33 wybitnych ekonomistów z różnych krajów spotkała się w Waszyngtonie w grudniu 1987 r. stwierdzając, że  "w najbliższe lata mogą być najbardziej niespokojne od 1930 r". Jednakże gospodarka amerykańska zwiększyła tempo wzrostu w latach 1987 oraz 1988 i na początku 1989 r. indeks Dow Jones był już grubo powyżej wartości sprzed załamania.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński, KZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy