Do funduszy detalicznych napłynęło 1,3 mld zł

opublikowano: 14-05-2018, 11:52
aktualizacja: 14-05-2018, 12:02

Do produktów TFI, skierowanych do szerokiego grona klientów, trafiło w kwietniu 1,3 mld zł - wynika z obliczeń Analiz Online.

To 16 miesiąc z rzędu z dodatnim bilansem sprzedaży. Tylko w tym roku nadwyżka wpłat nad wypłatami sięgnęła 6,7 mld zł.

Największą popularnością niezmiennie cieszą się fundusze gotówkowe i pieniężne, które pozyskały 1,8 mld zł netto. To jeden z najwyższych bilansów sprzedaży w historii. W tej kategorii kolejny raz najwięcej przygarnął PKO Skarbowy (+530 mln zł), a drugi pod tym względem był UniKorona Pieniężny (+301 mln zł), o którego spadku wyceny pisaliśmy w piątek>>

Do funduszy dłużnych napłynęło 421 mln zł (z czego 290 mln zł do funduszy detalicznych), ale - jak zauważają Analizy Online - od marca przewagi umorzeń doświadczają dotychczasowi liderzy pod względem bilansu sprzedaży, czyli fundusze obligacji korporacyjnych. W ubiegłym miesiącu wypłacono z nich 180 mln zł netto. Jest to m.in. pokłosie problemów spółki windykacyjnej GetBack, które doprowadziły do wzrostu niepewności wśród inwestorów.

Z funduszy akcyjnych klienci wycofali natomiast netto 427 mln zł. To drugi z rzędu miesiąc z przewagą umorzeń, ale te nie powinni dziwić, jeśli wziąć pod uwagę słabą koniunkturę na GPW w lutym i marcu. Odpływu doświadczyły zarówno produkty skupiające się na polskich akcjach (-270 mln zł netto w kwietniu), jak i zagranicznych (-156 mln zł netto). 328 mln zł netto wycofano też z funduszy mieszanych, łączących w portfelu akcje z obligacjami i innymi instrumentami.

"Ujemny bilans sprzedaży to efekt głównie przewagi umorzeń wśród rozwiązań realizujących strategię ochrony kapitału – w kwietniu z grupy tej wycofano blisko -280 mln zł netto. Odpowiada za to jeden fundusz – QUERCUS Ochrony Kapitału. Jego bilans sprzedaży wyniósł w kwietniu -290 mln zł netto (był on ujemny także w lutym i marcu br.)" - głosi raport Analiz Online.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu